Patru tineri reținuți pentru trafic de canabis; peste 13 kilograme de droguri descoperite în urma perchezițiilor
Vin, 03/06/2026 - 15:23
Comunicat de presă
Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Bistrița – Năsăud, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Bistrița - Năsăud, au documentat activitatea infracțională a 4 persoane (trei bărbați și o femeie), de 21, 22, 24 și 25 de ani, cercetate pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de risc.
Din actele de urmărire penală efectuate a reieșit că, pe parcursul anului 2026, persoanele cercetate ar fi procurat, deținut și comercializat diferite cantități de canabis către consumatori din județele Bistrița - Năsăud și Cluj. În acest context, pe parcursul lunii februarie 2026, persoana de 22 de ani ar fi tranzacționat aproximativ 720 de grame de canabis pentru 22.000 de lei, cantitate indisponibilizată pe parcursul urmăririi penale.
De asemenea, ieri, 5 martie, persoana de 25 de ani a fost prinsă în flagrant delict, în municipiul Cluj - Napoca, în timp ce ar fi vândut 1,6 kilograme de canabis, cu 33.000 de lei.
În urma celor 3 percheziții efectuate, de către polițiști, la data de 5 martie 2026, în județul Cluj, în locuințele persoanelor în cauză, au fost ridicate alte aproximativ 12 kilograme de canabis, 37.700 de lei și 500 de euro, dispozitive de stocare a datelor, obiecte și bunuri cu valoare probatorie. Totodată, a fost ridicat și un autoturism de lux, urmând a fi dispusă măsura sechestrului asigurător.
Astăzi, 6 martie, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Bistrița- Năsăud au dispus reținerea persoanelor cercetate.
Urmează să fie sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bistrița - Năsăud cu propunere de arestare preventivă a 3 dintre persoanele reținute, pentru 30 de zile.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Cluj - Napoca, specialiștilor criminaliști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Cluj și al jandarmilor Grupării Mobile de Jandarmi Cluj - Napoca.
Precizăm faptul că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
Citiţi şi:
- Trei persoane- din care doi soldați- reținute pentru trafic de droguri. Ce s-a descoperit la percheziții
- Tânăr de 23 de ani, arestat preventiv pentru trafic de droguri
- Trei bistriţeni reţinuţi pentru trafic de droguri de mare risc
- Trei persoane arestate preventiv, pentru trafic de droguri de mare risc, în urma perchezițiilor făcute de polițiști și procurori DIICOT
- Percheziții la Șieu Măgheruș și Prundu Bârgăului, într-un dosar de trafic de droguri. Cinci tineri reținuți

Meniu principal
Ultimele stiri
Sâm, 22:53
Incendiu în Susenii Bârgăului Cultura
Bistrița găzduieşte o nouă ediție a Salonului Național și Internațional de Grafică Satirică „Mărul...
Comentarii
Valeri Toderici -
Sâm, 00:17
Salutăm colaborarea între comunitățile culturale românești și sârbești,mai ales pe tru faptul că...
Davina Claire -
Vin, 20:59
💰 Ai nevoie de un împrumut urgent? Finanțare rapidă, flexibilă și fiabilă este aici
Bună ziua,...
un cetatean -
Vin, 17:57
N-ati obosit inca sa-l atacati in haita pe Bolojan, voi fripturistii din PSD?! Cu orice prilej, ca...
un cetatean -
Vin, 17:16
Duduia asta are nesimtire si obraznicie cum rar intalnesti la oameni dinafara PSD! Dupa Ciolacu si...
victor stir -
Vin, 12:43
O idee exceptionala a avut Inaltul Bartolomeu!
Aniversări
În zi de naştere, cele mai sincere urări aniversare, adresăm preacucernicului părinte Nicolae Hoha, preot paroh la Biserica „Sfinții Arhangheli...
În zi de naștere, preacucernice părinte Florin Cora, preot la Parohia Ortodoxă Cristur-Șieu, vă adresăm calde urări de sănătate și bucurie.






















Adaugă comentariu nou