Prof. univ. dr. Alida Timar-Gabor, absolventă de CNLR, și prof. univ. dr. Corin Braga, fost profesor la CNAM, membri corespondenți ai Academiei Române

Adunarea Generală a Academiei Române, întrunită miercuri, a decis, prin vot secret, alegerea a patru membri corespondenți, printre aceștia regăsindu-se două personalități strâns legate de învățământul bistrițean.
"Absolventă a Colegiului Național ,,Liviu Rebreanu” din Bistrița, promoția 2001, clasa a XII-a C, specializarea matematică-fizică bilingv engleză, prof. univ. dr. Alida Timar-Gabor, din cadrul Departamentului de Analiză și Ingineria Mediului al Facultății de Știința și Ingineria Mediului din cadrul UBB, a fost aleasă membru corespondent Academiei Române. Felicitări, Alida Timar!", a scris CNLR, pe pagina de facebook.
Prof. univ. dr. Corin Braga, din cadrul Departamentului de Literatură Română, Teoria Literaturii și Literatură Comparată al Facultății de Litere, Universitatea Babeş-Bolyai, a fost ales membru corespondent al Academiei Române, în cadrul Secției de filologie și literatură. Profesorul de literatură comparată, romancierul și criticul literar Corin Braga și-a început cariera ca profesor de limba şi literatura română la Liceul “Andrei Mureşanu” din Bistriţa, unde a profesat între anii 1985-1988.
În cadrul Adunării Generale au mai fost aleși Daniel-Costin Beltiță - Secția de științe matematice și Sergiu Coșeri - Secția de științe chimice.

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS] Statistici T5