Ştafeta LPS, Ioana şi Maria Andreica, vicecampioni naţionali la schi fond

În acest sfârşit de săptămână, la Predeal a avut loc Campionatul Naţional de schi fond pentru juniori. Sportivii  de la Liceul cu Program Sportiv Bistriţa, antrenaţi de prof. Rodica Drăguş, au reuşit să urce pe podium în probele individuale şi la ştafetă.

Astfel, la categoria juniori I, Maria Andreica a reuşit să se claseze pe locul  II la 1,5 km sprint şi la 5 km liber şi locul III la 10 km schiatlon. La junioare II, Ioana Andreica a urcat pe poziţia a doua a podiumului la 5 km liber şi la 7,5 km schiatlon şi a obţinut locul III la 1,5 km.

Ştafeta feminină a LPS Bistriţa  -  formată din Ioana Andreica, Maria Andreica şi Alexandra Buhat  - a terminat pe locul 2, în proba de 3,5 km a juniorilor II, în timp ce ştafeta masculină, în aceeaşi probă, în componenţa Mihăiţă Gâvan, Flaviu Păvălean şi Claudiu Căldare, a obţinut locul III.