Trei bistriţeni în Top 10 la tenis de masă

Federaţia Română de Tenis de Masă a stabilit clasamentul primilor zece sportivi după performanţele obţinute în anul 2012.

Nu mai puţin de trei bistriţeni sunt în primii 10, fapt care dovedeşte, dacă mai era nevoie, tradiţia acestui sport în Bistriţa-Năsăud, dar şi dăruirea antrenorilor.

Pe prima poziţie se află Elizabeta Samara de la CS Farul Constanţa care a obţinut în 2012 două titluri de campioană europeană la dublu feminin (alaturi de Daniela Dodean) şi dublu mixt (alături de Andrei Filimon) şi s-a clasat pe locul 2 la Cupa Mondială.

Cea de-a doua poziţie este ocupată de Adrian Crişan de la CSM Bistrita care a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene de Seniori la simplu masculin şi a ocupat locul 5 la Jocurile Olimpice de la Londra.

Podiumul este completat de Daniela Dodean (CSM Arad).

P locul patru este Bernadette Szocs, în timp ce Andreea Clapa, pe poziţia a 10-a, ambele legitimate la CSM Bistriţa.