U Cluj s-a impus ușor la Cetate – 7:0. Meciul a fost supervizat de Ioan Ovidiu Sabău

U” Cluj a trecut cu 7-0 de Voința Cetate, astăzi, la Orheiu Bistriței, în primul tur al Cupei României 2017-2018. La meciul care s-a jucat pe terenul de la Orheiul Bistriței a venit și fostul antrenor al Gloriei Bistrița, Ioan Ovidiu Sabău, manager acum al U Cluj.

Din tribuna oficială nu a lipsit președintele CJ BN Radu Moldovan, sponsorii Voinței Cetate dar și primarul Lucian Tarniță.

Șepcile roșii” au deschis scorul prin Iuliu Hațiegan (5). Denis Hordouan majorat avantajul de pe tabelă cu o dublă (10, 12). Peste alte câteva minute, Hațiegan a semnat și el dubla (18). Dorin Goga (40) a înscris pentru 5-0, iar căpitanul Gabriel Giurgiu a stabilit scorul pauzei din penalty (45). Rezultatul final a fost stabilit de Hațiegan (56), care a marcat pentru a treia oară în acest meci.

„U” Cluj debutează, astfel, cu dreptul în noua stagiune și se califică în turul 2 al Cupa României, faza națională. Partidele din faza următoare a competiției vor avea loc în 23 august. Pe 26 august este programată etapa inaugurală din Liga a III-a.

Voința Cetate – FC Universitatea Cluj 0-7 (0-6)

Au marcat: Hațiegan (5, 18, 56), Hordouan (10, 12), Goga (40), Giurgiu (45 penalty)