Gloria Bistriţa părăseşte Cupa României

Gloria Bistriţa a fost învinsă astăzi la Bârsana de formaţia locală AS Avântul, într-un meci din turul 5 preliminar al Cupei României, scor 3-2.

Şi uite aşa, Gloria şi-a mai luat o grijă de pe cap... Erau şi vremuri când câştiga această competiţie.

Avântul Bârsana evoluează în liga a IV-a din Maramureş, dar a reuşit să treacă de Plimob Sighetu-Marmaţiei, Unirea Dej, FC Universitar Baia-Mare şi Olimpia Satu Mare.

Gloria Bistriţa a fost calificată automat în faza a V-a a Cupei României, că doar a fost sezonul trecut în prima ligă. În ediţia precedentă, Gloria a fost eliminată în şaisprezecimile de finală, fiind învinsă cu scorul de 4-o de Ceahlăul.
***

Vreme bună de fotbal, gazon de Liga a IV-a și atmosferă incendiară la Bârsana, în faza a V-a a Cupei României Timișoreana la fotbal. Echipa gazdă a deschis scorul după 30 de minute de joc, Ghiță l-a învins pe Oghinciuc cu un șut la colțul lung. Meciul avea să fie din ce în ce mai tensionat și atrăgător. În minutul 44 Chibulcutean primește o centrare perfectă de la Dinu Sănmărtean și îl învinge pe goalkeeper-ul maramureșean. Scorul pauzei: 1-1. Nu începe bine repriza secundă iar gazdele marchează din nou, de această dată din penalty. La partidă sunt prezenți circa 200 de spectatori, înzestrați cu vuvuzele ultragălăgioase și un limbaj care lasă de dorit. În minutul 61 Avântul mai primește un penalty iar scorul ia proporții îngrijorătoare. Echipa lui Sandu Negrean rămâne în inferioritate numerică, Dinu Sănmărtean vede cel de-al doilea cartonaș galben și este trimis la cabine. La debutul său pentru Gloria, Sebi Rus, proaspăt intrat, reduce din handicap cu un șut perfect din câțiva metri, și anunță finalul nebun de meci. Gloria primește penalty la 3-2 pentru gazde dar Olimpiu Bucur șutează pe lângă poartă. La 3-3 meciul intra în prelungiri. Arbitrul mai lasă o fază iar meciul se încheie cu o victorie istorică pentru maramureșeni.

La finalul partidei am stat de vorbă cu antrenorul principal Sandu Negrean, care a declarat următoarele: ”Ce mai poţi să spui după această eliminare? Am intrat în istoria clubului, este o ruşine atât pentru jucători, cât şi pentru noi, antrenorii. Să te elimine o echipă de Liga a IV-a… rămâi fără cuvinte. La scorul de 3-2, când am primit penalty, mai aveam o speranţă, dar am ratat. Nu trebuia însă să ajungem până acolo, trebuia să câştigăm în 90 de minute, am întâlnit o formaţie de Liga a IV-a. Urmează meciul de campionat cu Minerul Motru şi o echipă care are ca obiectiv promovarea, cum suntem noi, nu are voie să piardă puncte acasă. Motru este lider după prima etapă şi va fi un joc deosebit de greu. Cu cât vom reuşi să înscriem mai repede, cu atât ne vom face meciul mai uşor”.

Au evoluat jucătorii: Oghinciuc – Dinu Sănmărtean, Chibulcutean, Berceanu, Echim (Vălean 46) – Constantin Roşu, Antonescu (Patca 46), Părăvan, Olimpiu Bucur – Mariş, Brumă (Sebi Rus 75).