Fotbal. Liga a patra

Unii marchează, iar alţii ratează

Steaua Monari – Hr. Pr. Bârgăului 3-0 (2-0)

Jelna, timp frumos, teren greoi, spectatori circa 100, avertismente: Pop C. Marcatori: Sucutărdean, Bota şi Costin. Au arbitrat foarte bine Claudiu Ştefănuţi – la centru, ajutat la cele două linii de Roşca Mircea şi Petraş Augustin. Observator: Ioan Encean.

STEAUA: Gianini, Pomană, Voicu, Mărginean, Bota, Burcutean, Macovei (min. 80 Zăvoianu), Vultur, Spânu, Costin, Sucutărdean (min. 80 Truţiu). Rezerve: Lorinţ, Budăcan, Trif şi Arcălean. Antrenor: Buzan Moisil.

HÂRTIA: Rebrean (min. 15 Bistrian), Dodea, Nagy, Ciurea, Halostă, Anton (min. 50 Matei), Creţean (min.70 Ruscău), Chifa, Pop, Horga şi Rodna. Rezerve: Svoboda, Luncaşu şi Adrees. Antrenor: Dosan Dan.

Dacă aş descrie în câteva cuvinte această partidă, disputată la Jelna, dintre echipa gazdă Steaua Monari şi vicecampioana de toamnă – Hârtia Pr. Bârgăului, cam aşa ar fi. O primă repriză, când oaspeţii au ratat nu mai puţin de cinci ocazii clare de gol, iar gazdele au punctat pe contraatac de două ori din singurele situaţii. Cât despre repriza secundă, una mai echilibrată, dar din nou elevii lui Dosan se întrec în ratările uriaşe, dând posibilitate gazdelor de-a mai marca odată, închizând tabela de marcaj. Primul gol cade în min. 15, autorul său – Sucutărdean, din pasa lui Bota, cu aportul portarului care scapă balonul în poartă. Min. 34 – Rogna, pe linia porţii, ratează egalarea. Un minut mai târziu Chifa expediază balonul în bară. Min. 38 – Sucutărdean execută o lovitură de colţ, iar Bota înscrie cu capul: 2-0. Min. 42 – din nou oaspeţii se întrec în ratări, prin Horga, Chifa şi, un minut mai târziu, Halostă, din 6 m, trimite în portar. Min. 75 – Costin scapă pe contraatac de unul singur, intră în careul de 16 m şi-l execută pe Bistrian, ieşit la întâmpinare: 3-0. Un minut mai târziu, ratează singur cu portarul. Min. 23 – se remarcă Gianini la şutul lui Ruscău.

Prezent la joc, o fostă glorie a echipei din Monari, Chirlejan Nicolae, s-a dedicat acestei echipe trup şi suflet între anii 1945-1973: “Noi întotdeauna am avut o echipă bună, dar de multe ori jucăm mai slab cu echipe care nu prea joacă. Meritul îi revine d-lui primar Simionca Florin, care ne-a pus la dispoziţie toate condiţiile până ce baza noastră sportivă va fi terminată”.