A.S. Săgeata Dumbrăvița – A.S. Unirea Ciceu Giurgești. 6-4 (2-2)

De la agonie la extaz…

Vasile Mizgan

După un debut de meci dezastruos în care a primit două goluri în 15 minute, Săgeata Dumbrăvița a reușit treptat să controleze jocul. Încă o dată s-a adeverit clișeul că 2-0 este un scor periculos, Săgeata reușind să egaleze până la pauză. A urmat un debut de repriză secundă în forță, în care, după o ratare cu poarta goală, Săgeata a preluat conducerea (3-2). Dominarea gazdelor a continuat, acestea reușind să mai marcheze încă de două ori (5-2). După minutul 70, oaspeții au profitat de starea de relaxare a gazdelor și au marcat de două ori (5-4). Speranța egalării celor de la Unirea a fost spulberată în prelungiri când Săgeata a reușit să marcheze încă o dată, după o acțiune pe partea dreaptă a lui Sebi Moldovan. Scor final: 6-4.
Echipa: Szasz A., Suciu S., Moldovan L., Vlasin Al., Mureșan P., Căienar V., Runcan Al., Haiduc O. (c.), Ciuruș I., Oprea I., Moldovan S. REZERVE: Cotuț C., Moldovan R., Scurtu A., Hognogi S.
A fost un meci pe care singuri ni l-am făcut greu. Important este că am avut tăria de caracter să revenim de la 0-2. Olimpiu Haiduc, Săgeata Dumbrăvița.
Suntem o echipă debutantă în Liga a V-a, în formare, iar lipsa de experiență se vede la mulți dintre jucători. Avem în jur de 25 de jucători legitimați și fiecare dintre ei ar vrea să joace. Pe parcursul turului vom oferi această șansă tuturor celor care vor să ajute echipa. În schimb, nu vom tolera atitudini de genul “dacă nu joc, eu nu vin la meci”. Cu siguranță că până la finalul turului vom vedea pe cine ne putem baza și pe cine nu. Alexandru Mureșan, președinte Săgeata Dumbrăvița.