Deputatul Robert Sighiartău susţine că avem un buget record pentru investiţii: Criteriile lui Cîțu și rețeta lui Bolojan trebuie să fie literă de lege în PNL și în Guvern
Lun, 02/15/2021 - 09:42
Prin bugetul înaintat, premierul Florin Cîțu scoate România din minciuna pesedistă a veniturilor crescute din pix de Dragnea la televizor. Bugetul investițiilor este un buget pentru venituri mai mari, nicidecum unul de austeritate așa cum minte PSD.
Spre deosebire de pesediștii obișnuiți cu traiul socialist pe banii altora, orice familie responsabilă știe care sunt limitele și scopul îndatorării. Știe că îndatorarea trebuie făcută primordial pentru investiții care să crească nivelul de trai și care să producă ulterior venituri: o casă, o mașină, o centrală termică, studii pentru copii, fonduri pentru o afacere.
Așa este croit BUGETUL INVESTIȚIILOR, cel mai mare din ultimele decenii – 61,429 miliarde lei, 5,5% din PIB. În 2020, l-am crescut cu 9,5 miliarde de lei, adică cu 20% față de 2019. Iar în 2021, mărim investițiile cu peste 8 miliarde de lei față de execuția bugetară din 2020. Toate aceste mari investiții publice pe care le facem acum cresc nivelul de trai, fac firmele mai competitive și localitățile românești mai atractive din punct de vedere economic. Cât de mult își mai poate permite o companie să piadă în raport cu concurența din alte țări din pricina lipsei autostrăzilor peste Carpați? Ce firmă puternică s-ar așeza într-o localitate în care încălzirea birourilor se face la sobă? Infrastructura mai bună atrage investiții private, afaceri noi, locuri noi de muncă mai bine plătite și, implicit, contribuții mai mari la buget. Acestea sunt resursele adevărate pentru solidaritate socială, pentru pensii și alocații. Doar așa crește o economie: prin investiții în infrastructură și dezvoltarea sectorului privat și doar așa cresc veniturile românilor.
Am văzut cum bugetele bazate masiv pe investiții derulate de profesioniști au transformat deja orașe precum Cluj-Napoca ori Oradea. Profesioniștii puși pe toate palierele sunt esențiali pentru reușita acestui buget al investițiilor record. Habarniștii politruci și tăietorii de frunze la câini trebuie trimiși acasă sau ținuți departe de funcțiile publice.
Și mai clar: rețeta lui Ilie Bolojan, adică investiții, fonduri europene, administrație reformată și criteriile lui Florin Cîțu, adică profesioniști fără conflicte de interese sau probleme penale trebuie să fie literă de lege în PNL și în Guvern. Doar așa vom fructifica la maximum, pentru români și pentru dezvoltarea României, oportunitatea acestui buget al investițiilor.
sursa: facebook Robert Sighiartău
Citiţi şi:
- PSD BN: Guvernarea pe datorie, în ritm de 1000 de euro pe secundă, duduie! Amanetează țara pe 30 de ani!
- Deputatul Diana Morar: România are buget orientat către creșterea semnificativă a investițiilor publice, relansare economică!
- Deputatul Robert Sighiartău: Este al doilea an consecutiv cu alocări record pentru investițiile publice
- Robert Sighiartău, deputat PNL de Bistrița-Năsăud, a eliminat supraacciza la carburanți. Benzina și motorina s-au ieftinit
- Senatorul Ovidiu Florean (PNL): Proiectul bugetului de stat pe anul 2021, după principii liberale- investiții, reforme, creștere economică!
Meniu principal
Ultimele stiri
Lun, 17:32
Foc la o fermă de animale din Ilva Mică Lun, 11:35
Cinstirea memoriei Profesorului Sever Ursa Cultura
Comentarii
Camelia -
Lun, 19:14
Buna ziua.unde aș putea găsi arhivele cooperației Moldova nouă din perioada 82-86.va mulțumesc
George Carp -
Lun, 13:05
Este rușinos din partea organizatorilor, în frunte cu muzeograful Viorel Daniel Partene,...
Olimpiu Nușfelean -
Dum, 19:34
Dumnezeu s-o odihnească în pace! A fost dedicată profesiei și a iubit școala, a fost, o perioadă,...
Nae -
Sâm, 22:47
Artiști sunt in parcul Regele Mihai I,non stop
Voi dați banii🙂
Noi ne râdem de voi.
Nae -
Vin, 20:47
Mulțumiri pentru udarea pădurii Codrișor pe timpul verii🙂
Acuma să vezi facturi la nespălații din...
Aniversări
Multă sănătate, bucurii şi împliniri, în zi de naştere, îi transmitem domnului GELU VĂCLAŞ, din cadrul Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud...
15 septembrie este o zi specială pentru MICA OPREA, fost prefect al judeţului, care își sărbătorește ziua de naștere.
În ceas aniversar, îi adresăm scriitorului AUREL PODARU din Beclean, multă sănătate, putere de muncă, inspirație şi împliniri.
La mulţi ani...
Adaugă comentariu nou