Doi bărbați din Rodna, cercetați pentru schingiuirea animalelor, au fost reținuți de polițiști
Mar, 10/07/2025 - 11:26
Comunicat de presă
La data de 6 octombrie a.c., în urma cercetărilor și probelor administrate în cadrul unui dosar penal, polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor Bistrița-Năsăud au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a doi bărbați, de 44 și 22 de ani, ambii din Rodna.
În prezent, cei doi se află în arestul I.P.J. Bistrița-Năsăud, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de schingiuirea animalelor, faptă prevăzută și pedepsită de Legea nr. 205/2004 privind protecția animalelor.
În fapt, polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor s-au sesizat din oficiu ca urmare a apariției în spațiul public a unor imagini în care cei doi, în calitate de proprietari ai unor cai și în prezența unui minor, l-ar fi determinat pe unul dintre cai să tracteze o autoutilitară, deși sarcina era vădit disproporționată față de capacitatea fizică a acestuia.
Totodată, calul ar fi fost lovit în mod repetat și împins să depună eforturi peste limitele sale naturale, comportamente susținute și încurajate de mai multe persoane care au asistat la cele întâmplate.
În cursul zilei de astăzi, 7 octombrie, cei doi bărbați vor fi prezentați procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud în vederea dispunerii unor noi măsuri preventive.
Cercetările în acest caz sunt continuate de către polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor Bistrița-Năsăud, în vederea documentării faptelor sub toate aspectele.
Polițiștii de la Protecția Animalelor atrag atenția cu privire la faptul că, în conformitate cu prevederile Legii nr. 205/2004, uciderea cu intenție, fără drept și rănirea sau schingiuirea animalelor SUNT INFRACȚIUNI și se pedepsesc cu închisoarea!
TOTODATĂ, se pedepsesc cu închisoare de la un an la 5 ani sau cu amendă practicarea tirului pe animale domestice sau pe animale sălbatice captive și rănirea cu intenție a animalelor.
Se pedepsește cu închisoare de la un an la 5 ani sau cu amendă folosirea armelor cu tranchilizant asupra animalelor în alte situații decât pentru imobilizarea acestora.
Se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani uciderea animalelor, cu intenție, fără drept, schingiuirea animalelor, organizarea de lupte între animale sau cu animale și zoofilia.
De asemenea, se pedepsește cu închisoare de la un an la 5 ani sau cu amendă folosirea animalelor sălbatice aparținând subîncrengăturii vertebrate, indiferent de gradul de îmblânzire, născute în captivitate sau capturate din natură, în spectacole de circ, circuri ambulante, caravane și trupe de artiști ambulanți, precum și în orice alte tipuri de spectacole similare.
Se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă despărțirea puilor de mamă până la vârsta de minimum opt săptămâni de viață, în vederea comercializării, exceptând îndepărtarea puilor de mamă înainte de perioada minimă specifică speciei pentru înțărcare.
Se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă folosirea de animale vii pentru dresajul animalelor sau pentru a le controla agresivitatea, dacă le creează suferință.
Se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă intervențiile chirurgicale destinate modificării aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, cum ar fi codotomia, cuparea urechilor, secționarea corzilor vocale, ablația ghearelor, coltilotul ciocului și dinților.
De asemenea, în cazul condamnării pentru una dintre infracțiunile prevăzute de textul de lege, instanța poate dispune, ca pedeapsă complementară, interdicția de a deține animale, pentru o perioadă de la un an la 5 ani!
Citiţi şi:
- Tânar din Piatra Fântânele, cercetat pentru că își asmuțea câinii pe alte exemplare pentru a-i antrena! Imaginile erau postate pe rețele sociale
- Deputatul Diana Morar: Au fost majorate limitele speciale ale pedepselor în cazul acţiunilor de cruzime faţă de animale
- Două persoane cercetate pentru uciderea unui animal, reținute pentru 24 de ore, de polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor Bistrița-Năsăud
- Tânăr de 17 ani din Beclean, reținut de polițiști, după ce ar fi schingiuit un câine fără stăpân
- Un bărbat din Măluț, bănuit de rănirea animalelor, cu intenție, fără drept, a fost reținut de polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
În publicația „Foaia Poporului” (an. VIII, nr. 24 din 11/...
Comentarii
CONEA ILEANA -
Lun, 10:53
VA FELICITAM PENTRU INITIATIVA DEOSEBITA ! TOTODATA IL FELICITAM SI PE TANARUL DR. CALIN EMILIAN...
Tata Jean -
Lun, 08:01
Tată Jean, mândrule campion,
Aranjează-ți cu Bistrița meciul!
Să vezi ce marcaje, pe stadion,
Au...
Radu Cîrcu -
Lun, 00:35
Felicitări Adrian. De la discuțiile noastre amicale privind minimul efort și maxima eficiență,a...
Valeri Toderici -
Dum, 23:06
Mulțumim,din suflet ziarului Răsunetul de Bistrița,care a publicat,în data de 16.01 2026 articolul...
Gheorghe Anghelina -
Dum, 17:25
Am avut bucuria de a-l intalni astazi. Parintele are numarul meu de telefon insa eu , nu! Ar fi o...
Aniversări
În zi aniversară, preacucernice părinte LUCIAN GREABU, preot la Biserica Năsăud I, vă dorim mulţi ani cu sănătate și har duhovnicesc în slujirea...
Fie ca Bunul Dumnezeu să vă dăruiască har duhovnicesc, preacucernice părinte ALIN CARAFA, preot paroh la Mogoşeni, iar de ziua aniversară a dvs.
Mulți ani cu sănătate și bucurii îi dorim, în zi de naștere, doamnei Maria Burbulea, meșter popular din Tureac.























Adaugă comentariu nou