Gloria Bistriţa, învinsă cu 5-0, de ASA Târgu Mureş

digisport.ro

ASA a învins Gloria Bistrița cu 5-0 și a urcat pe locul 1 al seriei a doua din liga secundă. Primul gol al meciului a fost marcat abia în minutul 48, de către Voiculeț.

În prima repriză, gazdele au ratat mai multe ocazii de a deschide scorul. Verdeș a reluat slab din șase metri (6), iar șutul lui Voiculeț de la 16 metri a fost prins de goalkeeperul advers (5). Același Voiculeț a șutat puțin alături (13), iar Amauri a tras în bară un minut mai târziu. Și Gloria a avut șansa ei, dar Stăncioiu a scos din vinclu execuția lui Jarda (38).

După golul lui Voiculeț (48), ASA Târgu Mureș s-a descătușat. Amauri a majorat diferența cu un șut simplu din careul mic (51), iar Bumba a rezolvat meciul în minutul 57. N'Doye a înscris după un corner pentru 4-0 (66), iar tabela a fost închisă de Szilagyi, din centrarea excelentă a lui Voiculeț (80). La meci au asistat în jur de 3000 de spectatori.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului, ASA Târgu Mureș conduce seria a doua cu 34 de puncte, la egalitate cu CSU Craiova, care are golaveraj inferior în meciurile directe. CSM Râmnicu Vâlcea (30) și Gloria Bistrița (24) nu mai au nicio șansă la primele două poziții.

ASA Târgu Mureș: Stăncioiu - Hanca, Vârtic, Bejan, Sepsi - Voiculeţ (83 Ologu), N'Doye (cpt.), Hora - Amauri, Verdeş (67 Al. Dan), Bumba (72 L. Szilagyi). Antrenor: Adrian Falub

Gloria Bistrița: Uilean - Budăcan (cpt.), Bolbos, Fizeşan, A. Câmpean - O. Bucur (81 Echim), Jarda, Ţegle, Colţa (67 Moț) - Al. Pop (85 Rogozan), Antonache. Antrenor: Cristian Coroian