Mara Vlad de la CN „Petru Rareș” Beclean, premiul I la Concursul de creație și interpretare „Sfântul Pahomie de la Gledin”
La Centrul Cultural Sfântul Pahomie de la Gledin s-a desfășurat Concursul de creație și interpretare „Sfântul Pahomie de la Gledin” aflat la cea de-a X-a ediție, înscris în Calendarul Activităților Educative Regionale și Interjudețene (CPEERI 2025, poziția 177), unde a participat eleva Vlad Mara, din clasa a VIII-a de la Colegiul Național „Petru Rareș” Beclean la secțiunea de creație literară, nivel gimnaziu, coordonată de doamna Șinteregan Octavia.
Scopul acestui concurs a fost promovarea și valorificarea artei scrisului, creativitatea și originalitatea. Talentul și originalitatea creației literare i-au fost răsplătite elevei prin acordarea Premiului I de către juriu.
Organizatorii acestui concurs au fost Ministerul Educației și Cercetării, Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud, Școala Gimnazială „Paul Tanco” Monor, Ziarul „Răsunetul”, Radio Renașterea și Biblioteca Județeană „George Coșbuc” Bistrița-Năsăud.
Coordonator, profesor Octavia Șinteregan
Citiţi şi:
- Mara Vlad de la CN "Petru Rareș", Premiul I la secțiunea de creație literară a Concursului Interjudețean„Cap de primăvară, talente din școală”
- „Zilele Sfântului Pahomie de la Gledin” – o sărbătoare a credinței, a culturii și a comunității
- Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin, sărbătorit în localitatea natală. Mitropolitul Andrei a acordat „Crucea Arhiepiscopală” părintelui paroh Ioan Titieni. Ordinul „Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin” pentru viceprimarul Gheorghe Moţoc
- Vom avea încă un sfânt bistrițean. „Colocviile de la Gledin” sub semnul credinţei
- Un deceniu de la canonizarea Sfântului Pahomie, sărbătorit la Gledin, cu Mitropolitul Andrei
Adaugă comentariu nou