Subprefectul Ioan Zăgrean: Punct de lucru pentru Înmatriculări şi Permise la Beclean, reabilitarea sediului Prefecturii, obiective în 2023
Joi, 12/22/2022 - 16:50
Subprefectul Ioan Zăgrean, secretar general al PNL Bistriţa-Năsăud, a prezentat, în cadrul unei conferinţe de presă, câteva dintre priorităţile mandatului său, fie că vorbim de investiţii, fie de apropierea de cetăţean.
„A trecut aproape un an, m-am acomodat, am învăţat, ştiu ce am de făcut în Prefectură, mi-am stabilit câteva obiective. Unul dintre obiective a fost renovarea, modernizarea clădirii Instituţiei Prefectului, cu tot ce înseamnă aceasta. La începutul mandatului meu am spus că vreau să fim mai aproape de oameni, inclusiv printr-un Punct de Înmatriculare a Vehiculelor şi Permise la Beclean. Suntem în linie dreaptă, documentaţia este trimisă şi aşteptăm ordinul de la minister. Am identificat spaţiul, avem logistica, aşteptăm doar Ordinul de ministru ca să putem începe. Cel mai probabil, în primul trimestru al anului viitor va funcţiona acest Punct şi la Beclean", a explicat subprefectul Ioan Zăgrean.
Pentru proiectul de reabilitate şi modernizare a Palatului Administrativ, finanţat prin PNRR, cu o valoare de circa 22 milioane lei, s-a ajuns la faza de proiectare, urmând să fie lansată procedura de achiziţie publică pentru proiect tehnic şi execuţie. Cel mai probabil în luna mai ar putea începe, etapizat, derularea efectivă, care prevede inclusiv instalarea de panouri fotovoltaice, sistem de încălzire prin pompe de căldură, staţii de încărcare pentru vehicule electrice etc.
Nu în ultimul rând, subprefectul Zăgrean a menţionat că apropierea faţă de cetăţean rămâne un obiectiv şi prin asigurarea audienţelor, la nivel de comună, astfel încât oamenii să nu mai fie purtaţi pe drumuri, ci instituţia să ajungă în localitatea respectivă.
Citiţi şi:
- Subprefectul Ioan Zăgrean: Vrem să deschidem puncte de lucru pentru Permise şi Înmatriculări, la Beclean şi Sângeorz-Băi
- La Beclean, Punct de lucru pentru Permise și Înmatriculări! Subprefectul Ioan Zăgrean: Ne-am făcut datoria, în folosul cetățenilor!
- Subprefectul Ioan Zăgrean: Paşaport în trei zile, doar cu cartea de identitate. Fără dosar la Permise şi Înmatriculări!
- A fost semnat contractul de lucrări pentru reabilitarea Palatului Administrativ
- Subprefectul Ioan Zăgrean: La nivelul judeţului, sunt identificate 3776 locuri de cazare pentru refugiaţi, în prima etapă! Continuăm să-i sprijinim, cât este posibil, pentru ca trauma să fie cât mai mică!
Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
Gino Leineweber – poet, editor și ambasador cultural între lumiNumele lui Gino Leineweber...
Comentarii
Iuliu -
Joi, 16:29
Guvernul Bolojan a început programul de reducere a deficitului bugetar excesiv prin asumarea...
Iuliu -
Joi, 15:29
Guvernul Bolojan a început programul de reducere a deficitului bugetar excesiv prin asumarea...
soprovici gheorghe -
Joi, 10:41
vreau sa-mi platesc factura
cititor -
Mie, 11:17
Dorel... Cosma zice: „Țara noastră este reprezentată în volum de poeții Dorel Cosma și Zorin...
Aniversări
În zi aniversară, permiteţi-ne părinte paroh Rareș Andrei Pîntea, să vă transmitem urări de mulţi ani cu sănătate în slujirea Bisericii noastre, spre...
Este o dată specială pentru pictorul Marcel Lupșe, care își anivesează ziua de naștere!
La ceas aniversar, transmitem cele mai calde urări de bine doamnei profesor Marcela Turcu, directorul Școlii Gimnaziale Șieu Măgheruș.
Adaugă comentariu nou