Şase medalii pentru sportivii de la „Drumarul” la finala Campionatului de Judo

În perioada 26-29 iunie a.c., a avut loc, la Târgu Mureş, finala Campionatului de Judo. La această competiţie au fost prezenţi cele mai titrate cluburi din ţară, cu sportivii calificaţi în urma etapelor de zonă pentru finală, respectiv primii patru sportivi la fiecare categorie de participare. Printre participanţi s-a aflat şi Clubul de Judo Drumarul Bistriţa, condusă de către Ioan Pop, Mircea Gherman, Radu Moldovan, Sorin Hoha Pop, aceştia făcând parte din staff-ul tehnic al clubului.

Au participat un număr de opt sportivi, care au obţinut 6 medalii, dintre care 2 de aur prin Răzvan Balint, Andreea Pop; o medalie de argint prin Niţu Moţoc şi trei de bronz prin Silvia Gherman, Alecssia Clapa, Nicoleta Biţa. Comportare bună au avut şi cei doi sportivi care nu au luat medalii, respectiv Radu Rareş Moldovan şi Luca Halostă.

În urma rezultatelor finale, echipa CS Drumarul Bistriţa s-a clasat în primele trei echipe datorită valorii celor 8 sportivi.