Fotbal. Liga a IV-a. Etapa a V-a

Spectacol salvat spre finalul partidei

Voinţa Livezile – Voinţa Cetate 1-0 (0-0)

Livezile, teren bun de joc, timp excelent, spectatori circa 100, avertismente: Sighiartău, Bucur, Rus S., Marc, Negrea, Ilovan, Şuvei şi Găluşcă. Marcator: Sighiartău, min. 66, din penalty. Partida a fost condusă în general bine, la centru Gotea Gabriel, iar la cele două linii Marica Mihai şi Danci Maria. Observator AJF BN: Victor Ciocan. Asistenţa medicală: Gordon Nicoleta.

Voinţa Livezile: Voivod, Sighiartău, Pop Doru (min. 40 Bugnar), Bucur R., Pop Cornel (min. 60 Darlaci), Iacob Ionuţ (min. 77 Domide), Tomoioagă, Rus S., Gheorghiţă, Marc şi Precup. Rezerve: Szabo, Monorean, Haliţă şi Burcutean. Antrenor: Constantin Sava. Delegatul echipei: Gheorghe Bor.

Voinţa Cetate: Mărghidan, Clapa, Ploscar, Georgiu, Cira, Negrea, Voica (min. 57 Recean), Ilovan, Şuvei, Mocan (min. 48 Chifa) şi Găluşcă. Rezerve: Ilieş, Tofană, Curtean şi Huciu. Antrenori: Adrian Florea şi Paul Cervinschi.

Sâmbătă, 13 septembrie, în uvertura etapei, la Livezile s-au întâlnit două echipe cu renume din fotbalul judeţean. Două “voinţe” care s-au luptat pentru toate cele trei puncte puse la bătaie. Partida în sine nu a fost una prea spectaculoasă, dar, totuşi, în ultima parte a jocului, disputându-se cu garda deschisă, mai bine spus după înscrierea golului. Primul şut aparţine gazdelor, când Ionuţ Iacob trimite puternic de la 20 m puţin pe lângă buturile portarului Mărghidan. Două minute mai târziu, oaspeţii îşi arată colţii, Mocan centrează în gura porţii, iar Găluşcă reia cu latul peste bară. Min. 29, Bucur îl lansează foarte bine pe Sighiartău, acesta scapă singur spre poartă, dar îşi închide unghiul şi ratează o ocazie de gol.

Min. 50, Rus Sebastian îşi încearcă “tirul” după ce driblează un fundaş, trimiţând foarte aperoape de stâlpul porţii. Două minute mai târziu, Găluşcă centrează pe linia lui 16 m, Clapa sare peste balon lăsând obiectul lui Negrea care şutează puternic la firul ierbii, foarte aproape de bară. Min. 60, Monorean are golul în vârful bocancului, dar trimite pe lângă din 8 m singur cu portarul. Min. 66, Georgiu este faultat în suprafaţa de pedeapsă, arbitrul partidei indică punctul cu var. Execută foarte bine Bucur, care-şi aduce echipa în avantaj: 1-0.

Din acel momnent, oaspeţii ies la joc pentru a restabili egalitatea. Min. 74, Găluşcă, singur cu portarul, cel din urmă blochează balonul. Ocazie imensă pentru oaspeţi de a egala. Trei minute mai târziu, acelaşi jucător scapă singur lateral, care şutează peste bară. În minutul următor, Sighiartău are golul în vârful bocancului, din 6 m trimite mult peste bară. Min. 85, Negrea execută o lovitură liberă directă sub bară, dar portarul scoate miraculos, aceasta fiind şi ultima fază a meciului. Aşadar, încă trei puncte pentru gazde, meritate din greu, spre finalul partidei.