Fotbal. Liga I. Etapa a 29-a

Un balon mare de oxigen pentru glorioşi

Gloria Bistriţa – FC Braşov 1-0 (0-0)

Stadionul Gloria, timp frumos, teren foarte bun de joc, spectatori circa 3000, cartonaşe galbene: Bejenaru (min.5), Abrudan (24), Nalaţi (30), Dedu (48), Hora (87), Negrean (88) şi Velcovici (90); marcator: Coroian (din 11 m).

GLORIA: Albuţ – Frăsinescu, Ciucă, Mureşan, Velcovici, Bejenaru, Nalaţi (Negrean min. 75), Coroian, Diogo, C.Petre (80), Silvăşan (Hora 63), Borbely. Rezerve: Tătăruşan, Petre Ciprian, Miclăuş, Joao Pedro şi Mărginean. Antrenor principal: Ioan Ovidiu Sabău, antrenor secund: Mircea Cojocaru, antrenor cu portarii: Aurel Nalaţi.

FC BRAŞOV: Stelea – Rui Duarte, Abrudan, N. Constantin, Ezequias, Roman (Buga 75), Paulo Adriano, Ilieş, Munteanu, Surdu (Voicu 80), Sburlea (Dedu 46). Rezerve: Kajcsa, Nicolae, Mateiu şi Ionescu. Antrenor principal: Răzvan Lucescu, antrenori secunzi: Daniel Isăilă şi Cristian Petre.

Arbitrii: A – Drăgănescu Mugurel (Breaza), A 1 – Onicaş Ioan (Zalău), A 2 – Szekely Iulian (Cluj-Napoca), R – Prodan Gh. Mihai (Cluj-Napoca).

După trei înfrângeri consecutive, iată că echipa noastră Gloria reuşeşte un rezultat foarte bun în dauna celor de sub Tâmpa. Această victorie coroborată cu celelalte rezultate contra candidatelor noastre din zona fierbinte ne îndepărtează tot mai mult de sindromul pas al retrogradării. Fără Sânmărtean, accidentat, şi fără Zaharia, împrumutat de la Braşov, iar conform contractului nu are voie să evolueze împotriva propriei echipe, Gloria a demonstrat că se poate descurca şi în situaţii de criză. Deşi jocul din Parcul Municipal nu a fost unul spectaculos, am reuşit totuşi să ne atingem obiectivul, adică să jucăm precum marile echipe, doar la victorie. Mai pot preciza faptul că nici egalul nu era rău pentru noi, ţinând cont de adversarul nostru care doreşte să joace în Cupa UEFA, iar fiecare punct câştigat afară îi urcă tot mai sus în clasament.

Prima fază notabilă aparţine gazdelor, în min. 2, când Nalaţi execută o lovitură liberă de la 25 m lateral pentru Silvăşan, iar acesta din foarfecă trimite peste bară. Două minute mai târziu, când atacurile se succed la poarta lui Stelea, Bejenaru execută o lovitură liberă de la 23 m, respingând portarul braşovenilor. Trei minute mai târziu, e rândul oaspeţilor, când Adriano şutează puternic la firul ierbii, foarte aproape de buturile lui Albuţ. Min. 15 – Duarte trimite o torpilă de la 20 m, balonul nimerind bara laterală. În faza următoare, pe un contraatac, Constantin scoate balonul de pe linia porţii la pătrunderea lui Silvăşan, cea mai mare ocazie a bistriţenilor. Min. 33 – Bejenaru driblează trei jucători, şutează pe lângă bară. Min. 41 – Ilieş trimite un trasor de la 30 m lateral, periculos pentru poarta lui Albuţ. Un minut mai târziu, Munteanu şutează la firul ierbii, dar Albuţ reţine de lângă bară un şut foarte periculos. Min. 44 – Surdu intră în careu, şutează puternic, dar mureşan blochează balonul. Min. 56 – din nou Albuţ, “salvatorul”, scoate de sub bară torpila executată de către Cătălin Munteanu. Două minute mai târziu, asediu la goalkeper-ul nostru la şutul lui Duarte de pe linia lui 16 m, dar reţine portarul nostru. Când toată suflarea din tribune se aştepta la un scor nul, iată că vine şi zâmbetul pe feţele suporterilor, când în min. 83 Coroian este faultat în suprafaţa de pedeapsă, iar centralul indică punctul cu var. Execută acelaşi jucător, aproape de vinclul barelor, şi 1-0. Bineînţeles că protestele conducerii braşovene nu a ezitat să întârzie. În prim-plan Dinu “Vamă”, cunoscut încă de la Rapid.

Ultimele minute oaspeţii atacă în valuri careul lui Albuţ, dar defensiva noastră, ca de fiecare dată, anihilează fiecare fază.

Împinşi din spate de centralul partidei, care le-a acordat fiecare fază inventată de el, gen fault, henţ etc., doar-doar vor reuşi să egaleze situaţia pe tabela de marcaj şi să scape nemuştruluit, dar toate acestea au fost zadarnice, întrucât timpul scurt nu le-a permis mai mult celor care ne doreau moartea.

Etapa viitoare, Gloria se va deplasa la Argeş, acolo unde patronul echipei, Penescu, se află într-un con de umbră, la propriu şi la figurat.