Atletism. Raul Vrabie, vicecampion naţional.Traian Musteaţă şi ştafeta feminină a LPS Bistriţa, pe locul 3

În acest sfârşit de săptămână, la Piteşi s-a desfăşurat etapa finală a Campionatului Naţional de Atletism pentru juniori I, sportivii bistriţeni reuşind să-şi confirme rezultatele bune obţinute în acest sezon.

Astfel, Raul Vrabie, antrenat de Dragoş Mihali, şi dublu legitimat la CSM Bistriţa/CSM Bârlad, este vicecampion naţional în proba de 3000 m obstacole.

Ştafeta feminină de la LPS Bistriţa (antrenor Alina Cucerzan), în componenţa Geta Mănăstire, Anamaria Beldean, Andreea Svinţiu şi Teodora Pârtăilă, a obţinut locul 3 în proba de 4X400 m. În probele individuale, Geta Mănăstire a fost pe locul 8 la 100 m, cu record personal, şi pelocul 7, la 200 m. Anamaria Beldean, deşi este doar junioară 3, a reuşit o clasare bună, locul 8, în cursa de 1500 m.

Traian Musteaţă a cucerit locul 3 în proba de 1500 m şi a încheiat pe locul 5 proba de 800 m. Ionuţ Zăgrean, un alt sportiv antrenat de prof. Alina Cucerzan, a obţinut locul 5 la 1500m şi locul 6 la 800 m.