Gloria - Rapid București 0-1

Partida a început cu 10 minute mai târziu. La meci au asistat circa 2500 de spectatori, din care aproape 300 de suporteri rapidiști.

Gloria Bistrița: Dolha – Stancu, Hlinca, Kanon, Stroe – Radu, Pouye, Enescu, Chițu – Bucur (Sighiartău 86), Antonache (Walter 82). Antrenor: Nicolae Manea.

În minutul 5 Bucur centreză de pe partea dreaptă dar Chițu și Antonache nu ajung la minge. Minutul 10, Mihai Roman șutează periculos pe lângă poartă. Minutul 20, Bucur este lansat în adâncime de Radu Răzvan și din poziție ideală șutează pe lângă poartă. Antonache ratează și el 2 minute mai târziu din câțiva metri. Ocaziile au apărut de ambele părți. Scorul rămâne 0-0 după prima parte a jocului. În minutul 83 Dică centrează pentru Grigorie, care înscrie cu capul. Scor final Gloria Bistrița – Rapid București 0-1 (0-0 la pauză).

Declarații Nicolae Manea: “A fost un joc pe care trebuia să-l câştigăm pentru a mai spera cât de cât. Am rezistat 80 şi ceva de minute şi apoi am primit un gol ca în curtea şcolii, pe o lipsă de marcaj. Şi un egal era bun cu Rapid, pentru moralul jucătorilor. Cu salariul lui Herea de la Rapid, 240.000 de euro, noi am putea ţine tot lotul un an de zile. Nu e uşor să faci o echipă într-un timp aşa de scurt, numai cu jucători noi. Ei aleargă, încearcă, se zbat, nu prea au realizări. S-au temut şi acum, erau albi ca varul, le-am zis că nu jucăm cu Ajax Amsterdam. Atâta pot deocamdată. La final mă uitam pe bancă pe cine să mai bag în teren, pe nea Jean poate. Mă mir şi eu că am adunat şi punctele astea de până acum. Acum ne-am îndepărtat total, o luăm la vale. Nu caut vreo scuză pentru mine, până la final trebuie să tragem de fiecare meci să nu ne facem de râs. Vedeţi ce meciuri vin. Nu-mi convine să luăm 5-6-7 goluri. Îmi e să nu ieşim cu sacul de mingi. Am momente când nu mai pot nici eu. Unul din tribună mi-a strigat că am dat meciul Rapidului. Sunt nişte prostii. Păi ce, a câştigat Rapidul campionatul după meciul ăsta? N-am fost nici laş, nici trişor, altul de mult fugea ca din tun. Când erau bani au fost alţii, când a fost nasol a venit Manea. Năpasta asta a căzut pe mine, să mă nenorocesc eu. Stau şi mă gândesc câteodată: pentru ce mă chinui eu aici? Să se termine campionatul şi tragem linie, să vedem ce se vrea. Dacă se vrea o echipă de copii, atunci nu promovăm, ne ducem în Divizia C.”

În etapa următoare Gloria evoluează în deplasare la Ploiești cu Petrolul, sâmbătă 13 Aprilie, de la 19.00, în direct la Digisport1. ...