Fotbal. Liga a V-a – etapă intermediară

Mult circ din partea şoimilor

Viticola Dumitra – Şoimii Romuli 1-1 (0-1)

După duşul rece al Someşului din urmă cu două etape, când Şoimii pierduseră la Sângeorz Băi în faţa liderei, Pro Someş Feldru, o echipă redutabilă, iată că aceştia nu şi-au revenit nici în partida cu Viticola Dumitra, disputată în etapa intermediară de miercuri, 28 aprilie, de la ora 17. Clasată pe poziţia a doua, cu 7 puncte în spatele Feldrului, aceştia încă mai speră pentru o poziţie la baraj. Jocul slab al oaspeţilor nearătând aproape nimic pe întreaga desfăşurare a partidei, în schimb am văzut nervi întinşi la maxim din partea lor, înjurături permanente la adresa centralului, un antrenor care s-a comportat necivilizat în min. 70, când Florin Danciu a aruncat cu apă din cap şi până în picioare asupra arbitrului partidei Dan Atănăsoaie, şi el nu într-o formă destul de bună, greşind de ambele părţi. Mai cred că antrenorul echipei trebuia să facă altceva, adică să se preocupe de echipă pentru mobilizarea jucătorilor şi a câştiga partida şi nu a apostrofa jucătorii în timpul partidei. Cât despre dumitreni, aceştia au prestat un joc mai bun, cu combinaţii de pase mai multe, într-un cuvânt le-au ieşit mai multe.

Gafa centralului s-a petrecut în min. 27, când Boroş este faultat în suprafaţa de pedeapsă de Gălăţan, iar centralul constată că a fost simulare, iar Boroş vede galben. Două minute mai târziu, Şoimuşan zguduie bara transversală în urma şutului de la 30 m. Min. 37 – portarul gazdelor iese neinspirat la balon, profită oaspeţii care trimit mingea spre poartă, dar Andronesi scoate de pe linia porţii. Un minut mai târziu – Tomoioagă deschide scorul dintr-o lovitură de cap din centrarea lui Ciocan: 1-0. Cea mai mare ocazie de gol pentru gazde s-a petrecut în min. 67, când Boroş îl deschide foarte bine pe Boţan, aflat în zonă centrală, care, singur din 10 m trimite cu latul în braţele portarului Gălăţan. Trei minute mai târziu, bucurie mare în tabăra gazdă când Petrina restabileşte egalitatea în urma unui eurogol cu un şut puternic de la 30 m spre vinclul porţii. Min. 79 – Şoimuşan, cel mai bun de la gazde, trimite o torpilă de la 30 m, precum în tinereţile lui, dar reţine portarul. Min. 83 – din nou oaspeţii au posibilitatea de a marca, fază trasă la indigo, când portarul greşeşte, iar un jucător al defensivei scoate de pe linia porţii.

Aşadar, am asistat la o partidă nu prea spectaculoasă, dar în schimb am văzut mult circ din partea echipei oaspete, agăţându-se la fiecare decizie a centralului Dan Atănăsoaie.

Viticola: Covaci, Chiş, Andronesi, Bob, Gheorghiţă (min.25 Prodan), Bălan, Petrina, Şoimuşan, Pupeză (min. 90 Onoaie), Boţan, Boroş (min. 78 Borzo). Rezerve: Dumitru, Bart, Constantin şi Rebreanu. Antrenor – Şoimuşan Mihai. Delegatul echipei – Gheorghe Bor.

Şoimii: Gălăţan Răzvan, Cira, Lechinţan, Ploscar, Jugan, Şuvei, Huciu, Cilean jr., Zăbală (min. 33 Ciocan), Tomoioagă şi Şteţco. Rezerve: Ganea, Conţ, Sidor şi Acari. Antrenor – Dan Sorin.

Avertismente: Boroş, Prodan, Lechinţan şi Şteţco. Eliminări: Şuvei.

Arbitrii partidei: Dan Atănăsoaioe, Hodoroga Lazăr şi Huzmezan Cristian. Obs.- Toma Ivan.