Pompierii militari bistrițeni au intervenit la locuința unei femei de 83 de ani, din Unirea! Exista suspiciune de intoxicație cu monoxid de carbon
Lun, 09/15/2025 - 11:39
Comunicat de presă
În urma cu puțin timp, echipajele de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Bistrița au fost direcționate pe strada Bisericii din localitatea componentă Unirea, în urma unui apel care semnala o posibilă intoxicație cu monoxid de carbon.
La locul solicitării, pompierii au găsit o femeie în vârstă de 83 de ani, conștientă, care a fost evaluată medical. Valorile înregistrate în urma investigației primare au fost în limite normale. Echipajul de prim ajutor SMURD a preluat pacienta și a transportat-o la UPU SMURD Bistrița pentru investigații medicale amănunțite, pentru a elimina orice suspiciune privind o posibilă expunere la monoxid de carbon.
La sosirea echipajelor, încăperea în care se afla butelia era ventilată, iar măsurătorile efectuate nu au indicat depășiri ale valorilor admise pentru monoxidul de carbon.
Recomandări pentru prevenirea intoxicațiilor cu monoxid de carbon
Monoxidul de carbon este un gaz toxic, incolor, inodor și insipid, care poate deveni letal dacă este inhalat în cantități mari. Pentru a evita incidentele, Inspectoratul pentru Situații de Urgență recomandă:
Verificarea periodică a instalațiilor de alimentare cu gaze, a sobelor și a coșurilor de evacuare a fumului de către personal autorizat.
Aerisirea zilnică a încăperilor, mai ales acolo unde sunt utilizate surse de încălzire cu combustibil solid, lichid sau gazos.
Montarea detectoarelor de monoxid de carbon în locuințe, în special în încăperile unde există surse de ardere.
Utilizarea buteliilor doar în încăperi bine ventilate și doar cu aparate omologate.
Evitarea improvizațiilor la instalațiile de încălzire sau alimentare cu gaze.
Pentru orice situație de urgență, sunați imediat la 112!
Citiţi şi:
- Doi copii și un adult, posibil intoxicați cu monoxid de carbon, pe str. Bela Bartok din Bistrița
- O femeie, la spital în urma unui incendiu la un bloc din Prundu Bârgăului. Şapte copii din Tărpiu, intoxicaţi cu monoxid de carbon, duşi la UPU SMURD Bistrița
- Intoxicație cu monoxid de carbon la Viisoara. Trei adulți și doi copii, preluați de SMURD
- Trei copii şi mama lor, din Săsarm, intoxicaţi cu monoxid de carbon
- Două persoane inconștiente, la Corvinești, posibil intoxicate cu monoxid de carbon

Meniu principal
Ultimele stiri
Vin, 20:05
Bărbat căzut de pe o schelă, la Chiuza Vin, 15:07
Invitație pentru scriitorii bistriţeni la ediția a III-a a Serilor de la Casa Colecțiilor Vin, 13:01
Luni începe Bacalaureatul: Peste două mii de candidați din Bistrița-Năsăud intră în focul examenelor Cultura
În perioada 11–12 iulie 2026, va avea loc ediția a III-a a Serilor de la Casa Colecțiilor...
Comentarii
Poiana Mărului -
Joi, 22:45
D-na Alina, aveți mare dreptate! Sunt convins că ați parcurs presa românească din a doua jumătate a...
Tudor Ion -
Mie, 20:53
Felicitari campionului mondial ardelean , care prin origini de paternitate ete OLTTEAN PUR SANGE.!
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Aniversări
Astăzi e o zi specială pentru domnul Ioan Zăgrean, fost subprefect al județului Bistrița-Năsăud. Ne alăturăm celor care îi transmit calde urări...
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Ioan Drăgan, preot la Parohia Ortodoxă Maieru II, vă adresăm urări de sănătate și îndelungate zile...
La popas aniversar, adresăm Preacuviosului Părinte Irineu Paneș, Starețul Mănăstirii Bichigiu din Țara Năsăudului, gândurile noastre de bine.























Adaugă comentariu nou