Fotbal. Liga a IV-a. Etapa a V-a

Progresul Jelna – Voinţa Mărişelu 1-0 (1-0)

Jelna, timp frumos, teren bun de joc, spectatori circa 200, marcator – Bâzdâră (min. 15, din penalty); avertismente: Mureşan, Bâzdâră, Bereţchi, Pop I., Dedean, Şomotecan, Tudoran şi Ţidor. Arbitraj bun, la centru – Dosan Cosmin, L1 Caizer Radu, L2 Puţura Florin. Observator AJF BN – Dan Valer, din Năsăud.

Progresul Jelna: Pop, Macovei, Arcălean, Mureşan, Şomodi, Tot, Bâzdâră (min. 86 Cotuţ), Bereţchi, Bâla (min. 46 Pop I.), Bârlean (min. 76 Cucuiet), Clapa (min. 58 Ani). Rezerve: Gavriloaie. Antrenor : Ionele Traian. Delegatul echipei – Popovici Daniel.

Voinţa Mărişelu: Crăciun, Dedean, Dejan, Şomotecan, Tudoran, Muşină (min. 46 Moldovan F.), Cordoş, Moldovan D., Vereş, Fodor şi Ţidor. Rezerve: Cămărăşan, Moldovan L., Băbuţan, Varga, Zăvoianu şi Drăguş. Antrenor: Lupan Irimie.

Lidera clasamentului, progresul Jelna, a primit vizita noii promovate Voinţa Mărişelu, câştigătoare în etapa trecută pe teren propriu în dauna măierenilor cu 7-0. Aceştia au venit cu gândul de a cuceri măcar un punct, primei echipe din clasament. Într-adevăr au fost foarte aproape de a-şi atinge scopul. Primul sfert de oră a fost unul de tatonare la mijlocul terenului, ambele echipe fiind atente la greşeli în devensivă. Min. 16 – oaspeţii au comis-o printr-un fault în suprafaţa de pedeapsă, cel faultat a fost Arcălean de către Dedean. Execută Bâzdâră şi deschide scorul: 1-0. Şase minute mai târziu, Bereţchi execută o lovitură liberă de la 18 m lateral stânga, dar respinge portarul de lângă bară. Min. 22 – cea mai mare ocazie de gol a partidei, Fodor singur cu portarul şutează din 4 m, dar se remarcă acesta la golul posibil din vârful bocancului.

Au urmat minute bune de presing pentru oaspeţi, dar fără ca tabela de marcaj să sufere vreo modificare. Min. 55 – pase Bereţchi – Mureşan, aceştia fiind foarte aproape de a marca. Zece minute mai târziu, noul intrat Ani slalomează printre fundaşi, singur cu portarul şutează în colţul lung la firul ierbii, dar cel din urmă respinge miraculos cu piciorul, gazdele fiind foarte aproape de 2-0. Finalul partidei le aparţine oaspeţilor, care asediază poarta lui Pop, dar fără niciun rezultat. Prezent la această partidă, la invitaţia primarului Simionca Ionel, deputatul Ioan Oltean a declarat: “Deşi sunt foarte ocupat în această perioadă, I-am promis domnului primar Ionel Simionca că voi fi prezent măcar în repriza secundă la acest joc.

A fost o partidă dominată de Jelna. Un meci antrenant, fiecare echipă participând la spectacol, bineînţeles gazdele s-au distanţat. Felicit primarul comunei care a făcut lucruri deosebite aici şi este mereu aproape şi de sport”.