Fotbal. Liga a III-a

Voinţa Livezile – Sănătatea Cluj 1-1 (0-0)

Partida a debutat cu un minut de reculegere în memoria tatălui fotbalistului de la Livezile, Grad, decedat în săptămâna partidei. După victoria de răsunet din etapa anterioară, când jucătorii Voinţei au câştigat în deplasarea de la Minerul Zlatna cu 3-1, iată că sâmbătă, de la ora 14.00, elevii antrenorilor Constantin Sava şi Ioan Baciu au remizat, 1-1, cu „Viruşii” de la Sănătatea Cluj. Pe întreaga desfăşurare a partidei gazdele au dominat jocul de la cap-coadă, cu excepţia golului, spre finalul jocului, şi, bineînţeles, o ocazie uriaşă când Voievod scoate miraculos în corner şutul expediat de Simionca în min. 53, în rest, jucătorii Voinţei au fost cei care şi-au creat ocazii multe la poarta apărată de Tudoran. Printre acestea amintim faza din min. 54, când Rus scapă singur cu portarul, dintr-o situaţie clară de gol, dar trimite pe lângă poartă. Min. 61, Murar combină cu Alexandru, acesta îl lansează pe Rus, singur cu portarul, dar de data aceasta îl execută în colţul lung, 1-0. Şase minute mai târziu, Sighiartău scapă singur cu portarul, dar acesta blochează balonul care intra în poartă. Min. 84, Crişan îngheaţă tribunele, egalând situaţia la unu, acesta trimite cu latul lângă bara lui Voievod. Un minut mai târziu, acelaşi Sighiartău trimite balonul în bară în urma şutului din acţiune. Ultimele minute se joacă cu garda jos pentru ambele echipe, dar fără ca tabela de marcaj să sufere vreo modificare. De remarcat jocul foarte precis, fiind totodată şi omul partidei, a jucătorului Grad, care şi-a impresionat încă o dată suporterii prin stilul său de luptător, chiar dacă tatăl său, cel care i-a dat viaţă, în săptămâna partidei, a trecut la cele veşnice.

Cu această ocazie, redacţia ziarului „Răsunetul” transmite familiei tânărului jucător sincere condoleanţe.

Au jucat: Voinţa: Voievod, Alexandru, Budăcan (min. 68 Bota), Bugnar, Diudea, Grad, Marc, Rus (min. 80 Forrai), Gotea, Sighiartău şi Murar. Rezerve: Istrate, Nistorean şi Vladi.

Sănătatea: Todoran, Crişan, Simionca, Sărmăşan, Kis, Albu, Hoca, Rus B., Rus R., Gaspar, Nicula. Rezerve: Pâcleşan, Ghende, Roşca, Biţa, Pop, Laiş şi Rus I. Antrenor Seminiuc Marius.

Partida a fost arbitrată cu greşeli, la centru Ciucă Horea, ajutat la cele două linii de Mărginean Adrian şi Tabără Vasile. Observator de joc Botezan Matei, iar observator de arbitri Pădurariu Vasile (Suceava).