Fotbal. Cupa României „Timişoareana”

Jucătorii Voinţei Livezile au îngenuncheat FC Baia Mare

Voinţa Livezile vs. FC Baia Mare 3-2 (2-2)

Nu întâmplător, echipa Voinţa Livezile, nou promovată în Liga a III-a a eliminat echipe din această ligă, urmând să scape chiar de Gloria Bistriţa, iar marţi, de la ora 16.30, prin jocul lor bine pus la punct de cei doi antrenori, Constantin Sava şi Ioan Baciu, să îngenuncheze pe FC Baia Mare, o echipă cu vechi state în prima ligă, antrenată de către fostul divizionar A, Romică Buia şi Ioan Tătăran, fost fotbalist al Stelei şi Gloria Bistriţa.

Marţi, 6 septembrie, de la ora 16.30, cei aproximativ 250 spectatori au gostat la maxim victoria Voinţei, reuşită spre finalul partidei, un final cu prelungiri. Am asistat cu toţii la o partidă foarte echilibrată, cu multe faze fierbinţi la cele două porţi, apărate bine de către Voievod şi Bota, de la oaspeţi. Raportat la ocaziile de gol, scorul trebuia să fie mult mai mare pentru gazde, prin irosirea lor cu multă uşurinţă de către jucătorii Rareş Stan, căpitanul echipei, jucându-se cu defensiva şi portarul precum în curtea şcolii în două situaţii clare de gol. La fel s-a întâmplat cu Alexandru, şi el scăpând de două ori singur cu portarul, fie a apărat portarul, fie a dat pe lângă. Buta îşi trece şi el numele pe lista ocaziilor clare de a marcat, scăpând singur cu portarul, acesta trimite lateral din unchi, dar portarul oaspeţilor respinge miraculos. Primul şut pe poartă aparţine tot gazdelor, prin Sighiartău, dar reţine în doi timpi portarul Bota. Min. 48, oaspeţii au posibilitatea de a deschide scorul, Siecoban centrează în gura porţii, iar Dragoş luftează singur cu Voievod. Min. 57, bucurie mare în tabăra livezeană, când Budăcan centrează pentru Grad, acesta trimite cu capul, respinge portarul Bota, iar din apropiere Sighiartău înscrie, 1-0. Profitând de slaba organizare din defensivă din acel moment, două minute mai târziu, Rareş Stan, cel mai bun din teren, trage echipa după el, driblând tot ce-i iese în cale, chiar şi pe portar, şi trimite în colţul lung, 2-0. Min. 68, centralul partidei, Dan Dreve, oferă un cadou oaspeţilor un penalti imaginar, iar aceştia reduc din handicap prin căpitanul lor, Bota, 2-1.

Ca să fie totul O.K., din nou centralul premiază oaspeţii cu un aşa presupus fault în apropierea careului mare, de unde a venit şi egalarea la 2 prin golul marcat cu capul de Dragoş. Au urmat minutele de prelungiri la care tinerii jucători ai Voinţei au făcut legea pe teren, întrecându-se în ratările uriaşe de poartă. Golul victoriei este marcat de Alexandru, în min. 95, când căpitanul corabiei alb-albastre, Rareş Stan, îl lansează foarte bine printre fundaşi pe acesta şi trimite pe lângă portar, 3-2. Au urmat minute foarte grele pentru oaspeţi, blocaţi în propriul careu de „nebunii” jucători ai Voinţei.

Am remarcat revenirea fiului risipitor, Grad, la echipă, cel care mai tot timpul a dat siguranţă în defensivă, fiind un adevărat turn de control în 16 m. La finalul partidei, primarul comunei Livezile, Olimpiu Neamţ a declarat: „A fost un joc viu disputat, cu două echipe bune, dar noi am pregătit bine echipa pentru joc, nepunând la îndoială victoria, victorie care trebuia să fie la cel puţin patru goluri diferenţă. Mulţumesc suporterilor care au venit într-un număr mare, conducerii tehnice pentru acest rezultat şi, nu în ultimul rând, jucătorilor.

Au jucat: Voinţa: Voievod, Grad, Precup, Bugnar, Budăcan, Gotea, Marc (min. 65 Buta), Rus S. (min. 70 Morar), Blaj (min. 68 Alexandru), Rareş Stan şi Sighiartău. Rezerve: Szabo, Forrai, Cristurean şi Conon. Antrenor Constantin Sava şi Ioan Baciu. Preparator fizic Emil Rusz.

FC Baia Mare: Bota, Duruş, Istrofor, Fodor, Faye, Siecoban, Oltean, Nicoară, Poiană, Dragoş şi Pop Vasile. Antrenor Romulus Buia şi Ioan Tătăran. Arbritri: Dan Dreve – centru, Monica Rigo şi Petrică Pânţian – asistenţi. Observator: Bordaş Vasile şi Pataki Zoltan.