Fotbal. Liga a III-a, seria a VI-a

Voinţa Livezile – Unirea Floreşti 2-2 (1-0) Final de joc interzis cardiacilor

Sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 17.00, Voinţa Livezile a primit vizita echipei Unirea Floreşti. Dacă în Cupa României jucătorii Voinţei se descurcă foarte bine, eliminând echipe puternice din eşalonul secund, urmând ca pe 22 septembrie să joace cu FC Vaslui pe teren acestora, iată că în campionat aceştia au un start mai slab. Vechea problemă a jucătorilor Voinţei este finalizarea la poartă. Şi în acest joc tinerii jucători s-au întrecut în ratări uriaşe de poartă. Chiar în debutul partidei, Rareş Stan îl lansează foarte bine pe Bugnar Vladimir, iar acesta, singur cu portarul, este blocat în momentul şutului la poartă. Un minut mai târziu, Rus Sebastian trimite o torpilă de la 20 m, foarte aproape de poartă. În finalul primei reprize, Rareş Stan execută un corner pentru Rus S., acesta recentrează pentru Diudea, care trimite din 6 m cu latul în plasă, 1-0. Oaspeţii ripostează un minut mai târziu prin Cristea, care execută o lovitură liberă direct în vinclul barelor, dar Voievod respinge în corner. Min. 60, din nou oaspeţii au ocazie de gol prin Alexandru, acesta scapă singur cu portarul, dar trimite peste bară. 8 minute mai târziu, oaspeţii trimit balonul în transversală la şutul lui Pop S. Din min. 87 am asistat la un joc interzis cardiacilor, un final nebun. În acel minut s-a lăsat liniştea în tribuna Voinţei, oaspeţii egalând situaţia la 1-1, în urma golului marcat din 6 m de către Pop S., 1-1. Un minut mai târziu, argintul viu al gazdelor, Rareş Stan îşi aduce echipa în avantaj, acesta scapă singur spre poartă după ce driblează trei jucători şi trimite în colţul lung, 2-1. Din acel moment, gazdele au fost sigure de cele trei puncte puse în joc, dar oaspeţii au atacat în valuri, iar în minutul următor cel mai înalt jucător de pe teren, Mândruşcă, strică bucuria livezenilor, egalând situaţia, 2-2. În faza următoare, Rareş Stan are golul în vârful bocancului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Aşadar, un joc la discreţia gazdelor, deşi în ansamblu o partidă cu puţin fotbal, finalul salvând din mediocritatea lui.

Voinţa: Voievod, Gotea, Precup, Bugnar, Stan, Diudea, Sighiartău, Rus, Marc, Budăcan şi Alexandru. Au mai intrat Murar, Buta şi Conon. Antrenor Constantin Sava şi Ioan Baciu.

Unirea: Lăncrăjean, Cocoară, Mocean, Ardelean, Bucur, Mănăşturean, Cristea, Bob, Pop, Mândruşcă şi Mariş. Antrenor Cazan Alin. Arbitri: la centru Brânză Dumitru, ajutat la cele două linii de Iulian Brânză, ambii din Botoşani şi Szanto Lorand.