5 aprilie 2020 – Ziua NATO. Prefectul Dolha: Militarii își dovedesc angajamentul de responsabilitate pentru sprijinul autorităților publice
Dum, 04/05/2020 - 11:29
“Ziua NATO în România este marcată anul acesta sub semnul unității și solidarității euro-atlantice, în contextul crizei sanitare fără precedent pentru lumea contemporană. De câteva săptămâni, noul coronavirus curmă zilnic mii de vieți în întreaga lume, iar țările afectate fac eforturi dramatice pentru a opri pandemia. (…)
Eforturilor civile desfășurate de țările afectate li s-au alăturat acțiunile Alianței Nord-Atlantice de aprovizionare cu materiale și echipamente sanitare și economice esențiale, iar România a beneficiat deja de un astfel de ajutor.
Salutăm sprijinul oferit și disponibilitatea exprimată de NATO de a ajuta în continuare statele membre și statele partenere cu logistică, expertiză și personal medical.
Ne simțim încurajați de aprecierea exprimată de secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, pentru măsurile pe care România le-a implementat până acum împotriva noului coronavirus. (…)
Provocarea actuală la nivelul Alianței este de a nu lăsa criza sanitară provocată de coronavirus să se transforme într-un risc de securitate suplimentar celor deja existente și de a combate dezinformările legate de pandemie. Vom fi alături de aliații noștri euro-atlantici în această luptă pentru viață și securitate.
La mulți ani, Alianței Nord-Atlantice! La mulți ani, România!”, transmite premierul României, Ludovic Orban, cu ocazia Zilei NATO.
Azi, 5 aprilie a.c, cu ocazia aniversării Zilei NATO, la sediul Brigăzii 81 Mecanizată „General GRIGORE BĂLAN” din Bistrița se înălță pe catarg Drapelul Național al României și Drapelul Alianței Nord-Atlantice.
Contextul situației epidemiologice a făcut ca ceremonia dedicată democrației, spiritului european și euroatlantic să aibă loc într-un format restrâns.
„Sunt 16 ani de la aderarea României la Alianța Nord-Atlantică, și, ca la început, avem nădejde și încredere în garanția de securitate pe care ne-o oferă statutul de țară apartenentă la Alianța Nord-Atlantică. În contextul actual umanitar, manifestarea dedicată Zilei NATO nu poate decât să ne întărească, să ne unească, iar militarilor le oferă ocazia de a-și dovedi angajamentul de responsabilitate pentru sprijinul autorităților publice, așa cum au făcut-o de fiecare dată.”, transmite prefectul Stelian Dolha.
Eforturilor civile desfășurate de țările afectate li s-au alăturat acțiunile Alianței Nord-Atlantice de aprovizionare cu materiale și echipamente sanitare și economice esențiale, iar România a beneficiat deja de un astfel de ajutor.
Salutăm sprijinul oferit și disponibilitatea exprimată de NATO de a ajuta în continuare statele membre și statele partenere cu logistică, expertiză și personal medical.
Ne simțim încurajați de aprecierea exprimată de secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, pentru măsurile pe care România le-a implementat până acum împotriva noului coronavirus. (…)
Provocarea actuală la nivelul Alianței este de a nu lăsa criza sanitară provocată de coronavirus să se transforme într-un risc de securitate suplimentar celor deja existente și de a combate dezinformările legate de pandemie. Vom fi alături de aliații noștri euro-atlantici în această luptă pentru viață și securitate.
La mulți ani, Alianței Nord-Atlantice! La mulți ani, România!”, transmite premierul României, Ludovic Orban, cu ocazia Zilei NATO.
Azi, 5 aprilie a.c, cu ocazia aniversării Zilei NATO, la sediul Brigăzii 81 Mecanizată „General GRIGORE BĂLAN” din Bistrița se înălță pe catarg Drapelul Național al României și Drapelul Alianței Nord-Atlantice.
Contextul situației epidemiologice a făcut ca ceremonia dedicată democrației, spiritului european și euroatlantic să aibă loc într-un format restrâns.
„Sunt 16 ani de la aderarea României la Alianța Nord-Atlantică, și, ca la început, avem nădejde și încredere în garanția de securitate pe care ne-o oferă statutul de țară apartenentă la Alianța Nord-Atlantică. În contextul actual umanitar, manifestarea dedicată Zilei NATO nu poate decât să ne întărească, să ne unească, iar militarilor le oferă ocazia de a-și dovedi angajamentul de responsabilitate pentru sprijinul autorităților publice, așa cum au făcut-o de fiecare dată.”, transmite prefectul Stelian Dolha.
Citiţi şi:
- Ziua NATO, marcată în garnizoanele Brigăzii 81 Mecanizată
- Ziua NATO, marcată în garnizoanele Brigăzii 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”
- Ziua NATO, sărbătorită la Brigada 81 Mecanizată "General GRIGORE BĂLAN"
- Prefectul Ovidiu Frenț: Brigada de elită a Bistriței face cinste Armatei Române, fiind un partener de nădejde al N.A.T.O.
- Prefectul Frenţ, vicepreşedintele Pugna, chestorul Linul, la sărbătorirea Zilei N.A.T.O. la Brigada 81 Mecanizată

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
În „Săptămâna”, „gazetă economică-culturală a orașelor Bistrița și Năsăud” (an. I, nr. 18, din 28...
Comentarii
Iuliu -
Lun, 16:54
Congresul Extraordinar al Partidului Național Liberal din 21 iunie, 2026 a fost determinat de...
Rus Augustin -
Dum, 22:34
Doamna profesoară,
Amintirile dumneavoastră îmi nasc și mie amintiri pe care le-am trăit în...
Emilia Sirlincan -
Dum, 13:33
Minunat și înțelept cuvânt! Să ne trăiți sfințite părinte! Doamne ajută!
Ana Maria Haja -
Dum, 11:58
Bună ziua! Aș vrea să știu, dacă se poate, cat ar costa un abonament pt 30 zile și unde , mai exact...
victor Stir -
Vin, 22:59
Un cărturar cu o întindere culturală înfiorătoare!
Mult succes!
Aniversări
La popas naiversar, adresăm alese felicitări doamnei ALEXANDRINA-CRINA BORŞ, secretar general al judeţului Bistrița-Năsăud.
Cu ocazia frumoasei aniversări, îi transmitem doamnei profesor Eniko Cupșa, director al Centrului Școlar de Educație Incluzivă "Lacrima" Unirea,...
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Cristian Lupșan, preot Parohia „Sf.























Adaugă comentariu nou