Fotbal. Liga I, etapa a 28-a

GLORIA BISTRIŢA – DINAMO BUCUREŞTI 3-2 (2-2)

Omul partidei, Moraeş, a „îngropat câinii”, definitiv

Două vechi proverbe româneşti spun că „la pomul lăudat să nu te duci cu sacul” sau „socoteala de-acasă nu se potriveşte cu cea din târg”. Cam aşa am putea descrie socoteala „câinilor” dinaintea partidei. După eliminarea din Cupa României de Feroviarii de la Cluj, eşec greu gustat de dinamovişti, fiind totodată cam singurul obiectiv de-a merge mai departe, iată că şi în campionat aceştia au clacat pentru prima dată în acest retur în Parcul Municipal al lui Dracula. Cei aproximativ 5000 de suporteri au gustat din plin victoria, victorie care ne salvează în proporţie de 85% de retrogradare. Cât despre partidă, pot afirma că au existat două partituri. O primă repriză în care nu am făcut mai nimic, dar a marcat de două ori precum echipele italiene, iar în partea a doua am prestat un joc mioritic românesc cu multe faze de poartă, marcând o singură dată.

Din nou salvatorul nostru, cel mai productiv marcator din această ligă, venit de pe tărâmurile lui Pele, şi-a lăsat amprenta muşcând din „câini” de două ori, la fel ca şi celălalt fost „câine” – Năstase -, alungând haita din Ardeal. Un prim ajutor pentru dinamovişti a venit din partea omului cu „colţ” – Colţescu – cel cu „balconul” – vă mai amintiţi, încercând să-i ajute din răsputeri, până şi penalty-ul a fost din nou gratuit, aşa cum au fost învăţaţi dinamoviştii, că deh…, autoturismul făcut cadou de Borcea în urmă cu ceva timp trebuia răsplătit, afirmaţia aparţine omului cu butelii.

Prima fază de poartă a aparţinut „câinilor” în min. 12, când au şi marcat de fapt prin Niculescu, iar patru minute mai târziu, Torje trece pe lângă 2-0 în urma şutului în colţul lung. Min. 23, pe un contraatac, Ciprian Petre şutează puternic din lateral, respinge Munteanu, iar din apropiere Moraeş stabileşte egalitatea: 1-1, aducând bucurie în tabăra bistriţeană. Min. 30 – centralul Colţescu îşi arată colţii ca un fiu de haită, dăruind cadou penalty pentru dinamovişti, execută Cristea: 2-1. Spre finalul primei reprize, mai precis în min. 45, Năstase ridică tribunele în picioare egalând situaţia: 2-2.

Probabil muştruluiţi bine la pauză de magicianul Şumudică, în teren intră parcă o altă echipă a Gloriei, cu o altă faţă, creându-şi multe ocazii la poarta lui Babicu. Trei minute mai târziu, Moţi atinge balonul cu mâna în careu, iar centralul nu vede nimic, de parcă l-ar fi atins cenuşa vulcanului din Islanda. Din acel moment Gloria accelerează jocul, risipind multe ocazii de a marca prin neobositul Moraeş, Latovlevici, Mureşan. Min. 83 – Albuţ se remarcă în stilu-i caracteristic în două situaţii foarte bune pentru oaspeţi. Două minute mai târziu, Moraeş este faultat în suprafaţa de pedeapsă, dar „Colţ”escu trece cu vederea. Infernul s-a lăsat în min. 88, când brazilianul Moraeş îngroapă haita, vampirii albaştri muşcând din ei, nesăturându-se până la final: 3-2. Un Moreaş care înscria cel de-al 8-lea gol al său în acest retur şi al doilea din această partidă, situându-se pe prima poziţie a marcatorilor.

Aşadar, o noapte de neuitat în Parcul Municipal, cu o victorie cât şase puncte, muncite din greu de vampirii albaştri.

P.S. De remarcat faptul că echipa noastră de suflet, Gloria Bistriţa, a jucat în această partidă al 650-lea joc pe prima scenă fotbalistică a ţării, neîntrerupt, greu de egalat de echipele din provincie.

GLORIA: Albuţ, Petre C. (min.70 Keita, min.81 Coroian), Năstase, Mureşan, Moraeş (min.90+2 Ze Rui), Latovlevici, Frăsinescu, Homei, Hora, Matei, Băjenaru. Rezerve: Ţurcaş, Moldovan şi Mandea. Antrenor – Marius Şumudică.

DINAMO: Munteanu, Pulhac, Moţi, Scarlatache, Molinero, Torje, Rus, Kone, Niculescu (min.74 Diabate), M. Niculae (cpt.) şi Cristea Andrei. Rezerve: Curcă, Daminuţă, Zivny, Predescu, Vranjkovici, Todea. Antrenor – Cornel Ţălnar.

A arbitrat cu greşeli, la centru – Colţescu Sebastian (Craiova), ajutat la cele două linii de Popa Ionel (Paşcani) şi Savu Cătălin (Galaţi).

Arbitru rezervă – Ghimbăşan Florin (Braşov).