Mitropolitul Andrei, în mijlocul credincioșilor din Poiana Ilvei. Parohul Marian Șteopoaie, hirotesit iconom stavrofor. Distincții pentru primarul Ioan Scridonesi și viceprimarul Anton Dănilă

În Duminica a 3-a după Rusalii (a Sfinților Athoniți), 21 iunie 2026, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Ortodoxă Poiana Ilvei, Protopopiatul Năsăud, județul Bistrița-Năsăud, unde a liturghisit și a sfințit noua casă parohială, fiind prăznuit cu anticipație și hramul bisericii parohiale. 

La intrarea în sat, conform tradiției, Mitropolitul Clujului a fost întâmpinat de călăreți îmbrăcați în costume tradiționale specifice Țării Năsăudului. Apoi, cu o caleașcă trasă de cai, ierarhul a fost condus până în fața bisericii parohiale, unde a fost întâmpinat de soborul clericilor, de autoritățile locale și de credincioșii prezenți.

De la ora 10:00, pe un podium special amenajat în proximitatea bisericii parohiale cu hramul „Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul”, Înaltpreasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul de Năsăud – preotul Ovidiu Sermeșan, pr. prof. emerit Alexandru Moraru – fiu al satului, starețul Mănăstirii Rebra-Parva – arhimandritul Chiril Zăgrean, duhovnicul Mănăstirii Ilva Mare – protosinghelul Daniil Ureche, secretarul Protopopiatului Năsăud și directorul Centrului Misionar de Tineret „Ioan Bunea” din Sângeorz-Băi – preotul Paul Gavriloaie, preotul paroh Marian Șteopoaie, fostul paroh – preotul pensionar Leon Pop, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice duminicale, pornind de la versetul scripturistic „Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă” (Matei 6, 33), Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură intitulat „Optimism și pesimism”.

Ierarhul a subliniat că Domnul Iisus Hristos ne îndeamnă să trăim în duh de încredere și optimism, având nădejde în purtarea de grijă a lui Dumnezeu. În acest context, Înaltpreasfinția Sa a arătat că îngrijorarea peste măsură și pesimismul reprezintă o slăbiciune, îndemnându-i pe credincioși să pună pe primul loc grija pentru viața duhovnicească și apropierea de Dumnezeu.

Pentru a întări acest îndemn, Părintele Mitropolit a făcut referire la cuvintele Mântuitorului din Predica de pe Munte: „De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea? Priviţi la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitniţe, şi Tatăl vostru Cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai presus decât ele? Şi cine dintre voi, îngrijindu-se, poate să adauge staturii sale un cot? Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiţi? Luaţi seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc. Şi vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceştia. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este şi mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor? Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca? Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă” (Matei 6, 25-33).

„Domnul Iisus Hristos ne învață să fim optimiști și să vedem câte daruri revarsă Dumnezeu peste noi. Să nu ne plângem mereu, pentru că El are grijă de noi, așa cum are grijă de iarba câmpului și de păsările cerului. Sfânta Liturghie se numește, în limba greacă, Euharistie, care înseamnă mulțumire. Participând la Sfânta Liturghie, noi Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru toate darurile revărsate asupra noastră”, a conchis Înaltpreasfinția Sa.

 

La finalul slujbei, preotul paroh Marian Șteopoaie i-a mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru prezență și binecuvântare, precum și tuturor celor implicați în viața și activitățile parohiei. Totodată, în semn de prețuire și recunoștință, din partea comunității parohiale, ierarhului i-a oferit o traistă tradițională cu mai multe volume de poezii, semnate de scriitori și poeți locali.

Pentru întreaga activitate pastoral-misionară și administrativă, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei l-a hirotesit iconom stavrofor, cu dreptul de a purta cruce pectorală, pe parohul Marian Șteopoaie, iar fostului paroh, preotul pensionar Leon Pop, i-a oferit Ordinul „Sfântul Preot Mucenic Liviu Galaction de la Cluj” pentru clerici.

Totodată, în semn de prețuire și recunoștință pentru sprijinul oferit Bisericii și comunității parohiale, ierarhul a oferit mai multe distincții și diplome de aleasă cinstire. Primarul comunei Poiana Ilvei, domnul Ioan Scridonesi, a fost distins cu Ordinul „Sfântul Preot Mucenic Liviu Galaction de la Cluj” pentru mireni, doamna preoteasă Cristina Șteopoaie a primit Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”, iar domnii Anton Iacob Dănilă și Silivan Dănilă au primit „Gramata Mitropolitană, însoțită de Sfânta Scriptură, cartea de căpătâi a credinciosului”. Membrii Consiliului și Comitetului Parohial, precum și alți binefăcători au primit diplome de aleasă cinstire, iar copiii și tinerii prezenți au primit cărți duhovnicești din partea ierarhului.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în prezența oficialităților locale, județene și centrale, a fiilor satului și a numeroși credincioși, mulți fiind îmbrăcați în straie populare specifice Țării Năsăudului.

Sfințirea noii case parohiale

După săvârșirea Sfintei Liturghii, Mitropolitul Andrei a oficiat slujba sfeștaniei și a binecuvântat noua casă parohială, edificată și dotată cu cele necesare în ultimii trei ani.

Scurt istoric

Biserica „Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul” din Poiana Ilvei a fost ridicată între anii 1900-1903, prin truda credincioșilor din sat și sub îndrumarea duhovnicească a preotului Ştefan Buzilă. De-a lungul timpului, lăcașul de cult a fost renovat de mai multe ori, iar între anii 2000-2002 a fost pictat în tehnica tempera grasă. La data de 7 iulie 2002, Arhiepiscopul Irineu al Alba Iuliei, pe atunci Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a binecuvântat lucrările de renovare și înfrumusețare și a sfințit pictura.

În Duminica a 6-a după Rusalii (a Vindecării  slăbănogului din Capernaum), 19 iulie 2020, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Poiana Ilvei, prilej cu care a liturghisit și a binecuvântat noua Capelă mortuară din localitate.

Din luna septembrie 2020 și până în prezent, comunitatea parohială este păstorită de preotul paroh Marian Șteopoaie.

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Guzu

 
 

 

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS] Statistici T5