ISU BN: 19 școli din Bistrița-Năsăud fără autorizație de securitate la incendiu
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud a efectuat, în acest an, 32 de controale la unitățile d eînvățământ din județ, depistând 250 de deficiențe, dintre care 42 de deficiențe au fostb soluționate. ÎN urma activității de control și prevenire în instituțiile de învățământ, au fost aplicate 192 de avertismente și 18 amenzi în valoare de 246.000 lei.
Potrivit inspectorului șef al ISU BN, col. Ing. Cristian Bucur, în prezent sunt 19 unități fără autorizație de securitate la incendiu, din care patru noi. De cealaltă parte, au fost autorizate alte 5 clăduri noi, și anume Grădinița Șieu Măgheruș, Liceul Creștin Logos – sala de sport, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Năsăud, Liceul de Muzică „Tudor Jarda” corp A și B și Grădinița nr. 1 Lunca Ilvei, iar Școala Primară Rodna a fost eliminată din lista celor fără autorizație, În plus, au fost emise avize pentru UMFST “George Palade” –extensia Bistrița și Liceul Teoretic Sanitar Bistrița.
ISU BN a derulat 47 de exerciții și instruiri cu 4.727 de participanți, în anul școlar care stă să se încheie la 31 august.
Citiţi şi:
- ISU BN: 14 clădiri în care funcționează școli și grădinițe nu dețin Autorizație de securitate la incendiu
- ISU B-N: 84 de clădiri cu destinaţia de învăţământ nu au autorizaţie de securitate la incendiu
- Col. ing. Cristian Bucur (inspector șef ISU BN): 16 clădiri cu destinația de învățământ nu dețin autorizație de securitate la incendiu
- ISU BN: 15 clădiri cu destinaţia învăţământ nu dețin autorizație de securitate la incendiu!
- 65 de controale în şcolile din judeţ. Ce şcoli nu au autorizație de securitate la incendiu!

























Adaugă comentariu nou