Savoare scumpă a ultimelor cireşe din 2013
Joi, 07/18/2013 - 14:14
Kilogramul costă 5-6 lei, iar savoarea roadelor sângerii mai poate fi degustată, acasă la ea, în satul cu nume de fructe, până pe la finalul acestei săptămâni. Dacă e să tragem linie, să adunăm şi să scădem, reiese că sezonul 2013 a fost unul productiv, cu exporturi consistente spre Republica Moldova şi Italia, declară primarul comunei Braniştea, Martonos Tamas. Potrivit acestuia, nici piaţa internă nu a dus lipsă de celebrele poame de la Cireşoaia, degustate în această vară de pe tarabe din toată ţara.
Citiţi şi:
- Festin la Cireșoaia, în cinstea recoltei
- Zilnic, peste zece tone de cireşe sunt recoltate. „Carmen”, regina cireşelor de la Cireşoaia este la mare căutare
- Comparativ cu judeţele vecine: În Bistriţa-Năsăud, mâncarea a fost mai scumpă în prag de Sărbători
- Carnea de miel, mai scumpă decât anul trecut cu 15%
- Primele cireşe de Braniştea au ajuns pe piaţă. Primarul Martonos Tamas: Avem o producţie foarte bună care va rămâne în ţară

Meniu principal
Ultimele stiri
Lun, 09:08
Părintele Radu Roșu: Familia și dependența Lun, 08:09
Cad perele leveșe Cultura
Din gazeta „Dreptatea” (an. IV, nr. 689, din 27 ianuarie 1930) merită citit articolul (nesemnat) „...
Comentarii
Pop MariusNicolae -
Lun, 07:42
Mulțumesc redaçției ziarului Răsunetul pentru urări! Avem și am, o colaborare excelentă cu acești...
Șugar Liviu -
Dum, 16:40
Dumnezeu să te sub ocrotirea Sa Divină!
Voicu Ionel -
Vin, 23:56
A fost o experiență deosebită să văd cum fiecare copil și-a pus sufletul pe pânză, transformând...
Iuliu -
Vin, 16:30
Motto:
"Îi plâng pe proşti şi proştii mă înving"
(Ana Blandiana- Eclipsă)
Prostie sau amnezie...
un cetatean -
Vin, 12:59
Duamna vorbiti despre voi, minciunile si manipularile voastre! Sunteti de toata jena, ati dus tara-...
Aniversări
În zi de naştere, îi urăm dr.
La ceas aniversar, o felicităm din toată inima pe doamna profesor Lucica Iacob, director al Școlii Gimnaziale "Ștefan cel Mare" Bistrița.
În zi de naștere, dna director Iulia Simona Stretea de la Grădinița cu Program Prelungit nr.























Adaugă comentariu nou