Primarul Ioan Turc, întâlnire cu ministrul Culturii: Voi propune ca destinația vechiului cinematograf Omnia / 23 August să fie cea de teatru!
Mar, 05/11/2021 - 18:56
Primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc, a avut azi, la București, o întâlnire cu ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, pentru a stabili pașii concreți ai transferului clădirii vechiului cinematograf Omnia / 23 August din proprietatea publică a statului în cea a municipiului Bistrița.
"Pasul al doilea va fi expertizarea tehnică a clădirii în vederea reabilitării și reintroducerii în circuitul public.
Voi propune ca destinația să fie cea de teatru, în Bistrița urmând să dezvoltăm, în viitorul apropiat, o activitate teatrală veritabilă, pe măsura așteptărilor pentru un oraș european", a declarat Ioan Turc.
Citiţi şi:
- Ioan Turc: Indiferent de efort, vom reabilita clădirea fostului cinematograf „23 August”!
- Primarul Ioan Turc: Am parafat preluarea de către municipalitate a sălii de spectacol „Bulevard”, vechiul cinematograf „Omnia” / “23 August”!
- Fostul cinematograf Omnia/ 23 August, clasat ca monument istoric!
- Consiliul Judeţean preia şi Sala B a Cinematografului Dacia. Destinaţia – sală de cinematograf
- Arhitectul Dorin Ștefan, unul dintre cei mai premiaţi arhitecţi contemporani, la Bistriţa. Încă un pas pentru reabilitarea clădirii Omnia ca viitor sediu al Teatrului Municipal
Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, Biblioteca Județeană „George Coșbuc" Bistrița-Năsăud,...
Comentarii
Sandu Micu -
Mie, 19:49
Bunä ziua! dacä am in Romänia ,stagiu de cotizare la Pensie de 12 ani si 6 luni, si in Germania 17...
Andy -
Mie, 14:17
Noi nu suntem Polonia, Suedia, nici Estonia și balticii, nici Marea Britanie, Doamne ferește, nici...
Adrian Onofreiu -
Mie, 05:18
Ganduri bune!
prof. Vasile G. -
Mar, 10:38
„Dușmană a uitării, amintire,/Vistiernică de ani și fapte...”(Torquato Tasso„Gerusaleme liberata”)
sorin -
Lun, 20:42
O inițiativă bună, dar reciclarea trebuie să fie mai mult decât o obligație – ar trebui să devină...
Aniversări
În zi de naştere, adresăm cele mai sincere urări aniversare preacucernicului părinte AURELIAN POPTEAN, preot paroh la Mărişelu.
Cu prilejul aniversării zilei de naștere a părintelui Liviu Șugar - care a slujit peste 40 de ani la Biserica "Sfinții Trei Ierarhi" din Bistrița -...
În zi de naştere, adresăm calde urări de bine preacucernicului părinte Petru- Florin Moişan, preot paroh la Slătinița.
Comentarii
Cât la Turceni și Dolhasca
Mai face spume Feteasca,
Vinul nou curge ca-n Troia
Prin bistrouri, prin Bistroia.
Odysseu, Hector - Achille,
Voi, Turci, călărind cămile
Din mândra cetate - Troia,
Veniți, prieteni, la Bistroia!
Asteptările celor care doresc un teatru profesionist, permanent la Bistriţa ar au fost împărtăsite si primarul Ioan Turc la o ședință a Consiliului Local. Ba mai mult, Ioan Turc a identificat si o posibilă locatie pentru viitorul sediu al teatrului bistritean în clădirea fostului cinematograf OMNIA (23 August) care urmează a fi consolidată, refăcută, si adaptată astfel încât să devină spațiu de spectacole teatrale. (Vezi: https://timponline.ro/noi-promisiuni-ca-la-bistrita-va-exista-teatru-pen...)
Prin întâlnirea cu ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, pentru a stabili pașii concreți ai transferului clădirii vechiului cinematograf Omnia (23 August) din proprietatea publică a statului în cea a municipiului Bistrița, primarul Ioan Turc mai face un pas către implinitea acestui deziderat.
Totusi, pentru ca „Cinema Omnia” să devină teatru inafară de consolidarea si reabilitarea clădirii este necesar ca in prelungirea sălii de spectacole actuale, in locul anexelor dinspre strada Lupeni să fie atasată o clădire pentru scenă prevazută cu toate dependintele necesare (inclusiv o fosă pentru orchestră). In acest sens, pentru a se integra in arhitectura zonei, turnul scenei ar putea fi imaginat astfel incât să imite „Bastionul Măcelarilor” din sistemul de aparare al vechii cetati medievale a Bistritei. De asemenea, in partea dinspre curte a salii Omnia, ar putea fi extins un foaier prevazut si cu spatii pentru garderobă.
Bani azvarliti aiurea, nu vedeti ca nici macar la cinematografe nu mai merge nimeni ? Teatrele erau cele antemergatoare cinematografelor... O sa fie si aia niste " papatori " de bani publici "... ca spectatori nu prea or avea sa se poata sustine singuri .
Adaugă comentariu nou