Mitropolitul Andrei a binecuvântat obştea Mănăstirii Nușeni
Lun, 01/18/2021 - 08:33
Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului
În Duminica a 29-a după Rusalii (a vindecării celor 10 leproși), 17 ianuarie 2021, zi în care este pomenit și Sfântul Antonie cel Mare, începătorul vieții monahale, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a binecuvântat obștea de călugări a Mănăstirii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” de la Nușeni, județul Bistrița-Năsăud.
Cu aceast prilej, în sala mare a noului Centru Cultural din cadrul așezământului monahal, Părintele Mitropolit Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici.
După citirea pericopei evanghelice duminicale, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură intitulat „Recunoștință”. Ierarhul le-a vorbit credincioşilor despre virtutea recunoştinţei, făcând referire la una dintre apoftegmele Sfântului Antonie cel Mare.
Răspunsurile liturgice au fost date de obștea mănăstirii.
La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rasoforit pe fratele Gavriil, viețuitor al mănăstirii, care a devenit rasoforul Gherasim.
Părintele stareț Paisie Iloaie i-a mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru prezență și binecuvântare. Totodată, în semn de prețuire și respect, i-a oferit o icoana cu Sfânta Mironosiță, întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena.
Slujba a fost oficiată în prezența credincioșilor din zonă și a oficialităților - prefectul Stelian Dolha, vicepreşedintele CJ - Camelia Tabără, deputatul Bogdan Ivan şi primarul Ioan Mureşan - cu respectarea îndrumărilor bisericești și a regulilor impuse de autorităţi în perioada stării de alertă. De asemenea, în cadrul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Clujului s-a rugat pentru încetarea noii pandemii, pentru cei bolnavi, pentru personalul medical și pentru toți cei aflați în slujba aproapelui.
Scurt istoric
Inițiativa înființării Mănăstirii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din localitatea bistrițeană Nușeni, Protopopiatul Beclean, a aparținut vrednicului de pomenire Arhiepiscop Teofil Herineanu. Acesta a aprobat, în 1991, înființarea unei mănăstirii în ținutul său natal, pe un teren obținut în 1933 de Episcopul Nicolae Ivan.
Biserica de zid a mănăstirii este închinată Sfântului Proroc Ilie și se înscrie în stilul bisericilor ortodoxe, având renumitul model arhitectural nord-moldovenesc. Construcția acesteia a început în anul 1998, fiind pregătită pentru târnosire.
În anul 2012, cu ocazia prăznuirii hramului, au fost aduse și așezate spre închinare părticele din moaștele Sfinților Mucenici Epictet și Astion, care se păstrează la Mănăstirea Halmyris din județul Tulcea.
În prezent, Mănăstirea Nușeni se află în plin șantier, cu caracter de rectitorire, lucrându-se la un nou centru cultural, precum și la anexele ansamblului monahal.
Obștea este formată din 20 de călugări, stareț fiind protosinghelul Paisie Iloaie, care desfăşoară o amplă activitate misionară, implicându-se în diverse campanii umanitare și acțiuni filantropice.
Citiţi şi:
- Înaltpreasfințitul Părinte ANDREI, la hramul Mănăstirii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Nușeni
- Mii de pelerini la hramul Mănăstirii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” de la Nușeni
- Episcopul-vicar Benedict Bistriţeanul, la hramul Mănăstirii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” de la Nuşeni
- Duminică, Mitropolitul Andrei va sluji la Mănăstirea „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” de la Nușeni
- Mitropolitul Andrei, alături de credincioşi, la hramul Mănăstirii Nuşeni

Meniu principal
Ultimele stiri
Mie, 06:52
Elena M. Cîmpan: Te salut, Poezie! Cultura
Din cele cinci volume de versuri, oferite de Luminița Giurgiu (Sibiu), aleg să...
Comentarii
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Liuța Muresan -
Mar, 14:08
Multi ani fericiti cu sanatate si viata lunga sa ii dea bunul Dumnezeu stimatei doamne profesoare...
Rodica Fercana -
Mar, 09:02
Am cunoscut, de mulți ani, pe Domnia Sa ca OM în toate sensurile bune ale acestui cuvânt. Noi,...
Iuliu -
Lun, 16:54
Congresul Extraordinar al Partidului Național Liberal din 21 iunie, 2026 a fost determinat de...
Aniversări
La popas aniversar, gândurile noastre bune și felicitările se îndreaptă către domnul ing. Ștefan Cârcu, primarul comunei Rebrișoara.
La popas naiversar, adresăm alese felicitări doamnei ALEXANDRINA-CRINA BORŞ, secretar general al judeţului Bistrița-Năsăud.
Cu ocazia frumoasei aniversări, îi transmitem doamnei profesor Eniko Cupșa, director al Centrului Școlar de Educație Incluzivă "Lacrima" Unirea,...























Adaugă comentariu nou