Local
|
Dacă asfaltarea întregii reţele de drumuri comunale este, cel puţin deocamdată un vis îndepărat, recondiţionarea acestora prin aşternerea de criblură şi reconfigurarea şanţurilor de scurgere este o... |
Pentru desfăşurarea optimă a manifestărilor artistice, Căminul Cultural Livezile a intrat de anul trecut într-un amplu proces de modernizare şi extindere, obiectivul fiind preconizat să se finalizeze... |
|
În cursul zilei de miercuri, 11 februarie, s-a primit un telefon la Redacţia cotidianului „Răsunetul” prin care un cetăţean reclama faptul că autorităţile locale nu-şi fac „treaba” cum trebuie, şi... |
După multe verificări, teste şi aşteptări, zilele trecute, Grupul Şcolar Năsăud a primit autorizaţia pentru Şcoală de Conducători Auto, alături de instructorii autorizaţi, după ce anul trecut i-a... |
|
Năsăudenii au beneficiat de încă o ediţie a campaniei de colectare a deşeurilor electrice şi electronice, care implică 541 de localităţi din ţară. „Marea Debarasare” iniţiată de Ministerul Mediului,... |
Aproximativ douăzeci de copii între 7-10 ani cu posibilităţi reduse de pe Valea Bârgăului vor beneficia în luna iunie a.c. de o excursie de zece zile pe litoralul Mării Negre oferită de A.F.I.C.-T.... |
|
Anul acesta vor fi continaute lucrările de curăţare modernă a păşunilor comunale din Livezile, Primăria operând cu echipa de muncitori angajată prin Legea 76 şi utilaje ergonomice proprii. Scopul... |
Pentru limitarea la maximum a oricăror incidente neplăcute cauzate de sosirea primăverii şi creşterea debitului de apă pe cursurile ce scaldă comuna Tiha Bârgăului, primarul Vasile Dologa a... |
|
Întrebate despre posibilităţile de sprijinire a agricultorilor în scopul valorific[rii optime a produselor de origine animalieră, autorităţile locale din Bistriţa Bârgăului au declarat că nu pot... |
Funcţionând de prea multă vreme într-un spaţiu impropriu care nu permite depozitarea volumului imens de carte aflat în inventar, Biblioteca Naţională a României solicită tuturor cititorilor români... |
|
Suntem în zona publicaţiei “Clasa F” de la Colegiul Naţional “Petru Rareş” din Beclean, unde se caută prietenul perfect. Avem articolul “Bootzyshori”, semnat de Anonim.
“Am cunoscut suficient de... |
Considerând pietonalul municipiului drept un fisco al pecedentei administraţii locale continuat de actuala administraţie, preşedintele Partidului România Mare (PRM) Bistriţa-Năsăud, Ioan Aurel Rus e... |
|
În cadrul proiectului „Împreună pentru un viitor mai bun”, reprezentaţii Asociaţiei Happy Smile Bistriţa au efectuat săptămâna aceasta mai multe deplasări pe raza judeţului Biastriţa-Năsăud pentru... |
Neavând altă distracţie şi probabil nici minte, un grup de adolescenţi şi-a măsurat puterile cu un puiet de copac ornamental situat la intersecţia străzii Ştefan cel Mare cu bulevardul general... |
|
„La ora actuală, pentru foarte mulţi copii, în special cei care provin din familii cu venituri modeste şi medii, singura speranţă de viitor este educaţia, fiindcă deschiderea unei afaceri nu mai este... |
Informat asupra deficienţelor din procesul de învăţămând de la Şcoala Generală nr.1 Ciosa, unde învăţătoarea mai mult nu merge decât merge să preadea, primarul Vasile Dologa a declarat că... |
|
Drumurile forestiere şi de hotar din Tiha Bârgăului vor fi recondiţionate până la sfârşitul trimetsrului III 2009, primarul Vasile Dologa intenţionând să dezvolte prin intermediul acestora turismul... |
Societatea năsăudeană GCL (Gospodăria Comunală şi Locativă) îşi “trăieşte” ultimele zile, ea fiind în reorganizare judiciară. După peste cincizeci de ani de când se ocupă de salubrizarea, asigurarea... |
|
Mihai Rotaru, preşedintele Societăţii ARD-SAT Bistriţa a prezentat, ieri, noua structură organizatorică a postului de televiziune AS TV Bistriţa, care în curând va aniversa 10 ani de existenţă.... |
Direcţia Judeţeană pentru Tineret organizează mâine, începând cu ora 17, în colaborare cu Primăria municipiului Bistriţa şi Centrul Comunitar pentru Tineret, la Liceul de Arte “Corneliu Baba”, un bal... |
|
În şedinţa legislativului local al oraşului Năsăud din data de 29 ianuarie 2009, consilierii şi-au dat acordul pentru asocierea Consiliului Local al oraşului Năsăud cu consiliile locale ale... |
Primarul oraşului Năsăud, inf. Dumitru Mureşan, şi-a propus ca în acest an, urbea să aibă stema ei, mai ales că legislaţia europeană obligă la aceasta, dar şi legislaţia României prin HG nr. 25/2003... |
Pagini
Meniu principal
Ultimele stiri
Dum, 22:39
Accident rutier la Buduș Cultura
Editorialul gazetei „Săptămâna” (an. I, nr. 11, din 9 iunie 1928), ce apărea la Bistrița, este...
Comentarii
Prof. Vasile Găurean: „N-am chef...”
Leon Pintea -
Sâm, 17:41
Sa va lipiti unul de altul , cand n-aveti chef!
Ionuț Simionca: Desemnarea lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru al României reprezintă un moment important și o mare responsabilitate
Iuliu -
Sâm, 15:30
Motto:
„S-a scremut un munte şi a născut un şoricel”
(Proverb românesc)
Preşedintele Nicuşor Dan...
Senior editorul Traian Săsărman, la 80 de ani! La mulți ani!
rasunetul -
Sâm, 06:56
În constelația valorilor intelectuale de școală veche, școală în care decența,echilibrul,...
"Apostolii” școlii, ziditorii de bunătate și înțelepciune
Rus Augustin -
Vin, 21:20
Relevante exemplele de dascăli adevărați pe care îi amintiți, dascăli ce și-au pus amprenta asupra...
Ionuț Simionca: Desemnarea lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru al României reprezintă un moment important și o mare responsabilitate
Dorel de Bistrita -
Vin, 10:50
Daca partidele nu se vor intelege sa voteze aceasta propunere, indiferent ca este benefica sau nu,...
Aniversări
În zi de naștere, felicitările noastre se îndreaptă spre Beatrice-Bianca Melean, consilier juridic în cadrul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.
La popas aniversar, ne alăturăm celor care îi transmit părintelui paroh Adrian Ionică Șpaimoc de la Săsărm, gânduri frumoase, însoţite de urări de...
În zi de naștere, adresăm doamnei profesor Sorina Cazac, director al Liceului Tehnologic "Grigore Moisil" din Bistrița, gândurile noastre bune și...
In Memoriam
Fiecare om sădește în lume ceea ce poartă în inima sa.


























